Διαθεματική δραστηριότητα των μαθητών της Δ τάξης

Στα πλαίσια διαθεματικής δραστηριότητας οι μαθητές των Δ1 και Δ2 τάξεων του 9ου δημοτικού σχολείου Καβάλας, οι δασκάλες τους Παπαδοπούλου Ζωή και Κομνηνού Βασιλική και ο εκπαιδευτικός πληροφορικής Μαργαριτίδης Ηλίας υλοποιήσαμε διαθεματική δραστηριότητα με τελικό αποτέλεσμα τη δημιουργία ενός βίντεο για το μελοποιημένο ποίημα του Οδυσσέα Ελύτη “Κορίτσι”.  Η δραστηριότητα περιλάμβανε τα παρακάτω στάδια εργασίας:

• Οι μαθητές διαβάζουν και συζητάνε  με τις δασκάλες τους το ποίημα. Επίσης οι μαθητές ακούνε το μελοποιημένο ποίημα
  • Οι μαθητές ζωγραφίζουν για το ποίημα. Κάθε μαθητής ζωγραφίζει με θέμα ένα δίστιχο του ποιήματος.
  • Οι μαθητές ψηφιοποιούν τις ζωγραφιές τους στο εργαστήριο πληροφορικής με τη βοήθεια ενός σαρωτή.
  • Οι μαθητές δημιουργούν βίντεο με την εφαρμογή Windows Movie Maker εναλλάσσοντας τις ζωγραφιές τους και ενσωματώνοντας το τραγούδι στο βίντεο.

E Τάξη, πρώτη δραστηριότητα στο Pow Toon

1. Παρακολουθήστε το παρακάτω βίντεο:

2. Στη συνέχεια επισκεφθείτε τη διεύθυνση που σας δόθηκε σε χαρτάκι (www.powtoon.com/account/login/) και συνδεθείτε με το όνομα χρήστη και τον κωδικό που σας δόθηκε.

3. Με τη βοήθεια του δασκάλου πληροφορικής ξεκινήστε να δημιουργήσετε το βίντεο που μόλις είδατε.

1η δραστηριότητα παρουσιάσεων, Τάξη Δ.

Δίνεται η παρουσίαση που θα δημιουργήσετε:

Επισημαίνεται ότι:

• Το σύνολο των διαφανειών είναι 4
  • Οι εικόνες που χρειάζονται θα βρεθούν στο διαδίκτυο
  • Τις πληροφορίες για την τελευταία διαφάνεια θα τις βρείτε στη Βικιπαίδεια

Τάξη Γ 1η Δραστηριότητα Πολυμέσων

Ανοίξτε την Εφαρμογή Microsoft Office Powerpoint 2003, για να δημιουργήσετε μια νέα παρουσίαση. Τροποποιήστε την παρουσίαση σας, ώστε να είναι ίδια με την παρακάτω:

Οδηγίες:

1. Ο συνολικός αριθμός διαφανειών είναι τέσσερις.

2. Για να εισάγετε τις εικόνες της 2ης και 3ης διαφάνειας  εκτελέστε τα παρακάτω βήματα: Εισαγωγή —>Εικόνα–> Έτοιμες εικόνες Clip Art. Επιλέξτε τις εικόνες που εμφανίζονται στις διαφάνειες και εισαγάγετε τους.

3. Οι φωτογραφίες της Καβάλας στην τελευταία διαφάνεια δίνονται παρακάτω:

kavala1

kavala2

4. H λέξη “Καβάλα” στην τελευταία διαφάνεια έχει εισαχθεί με το εργαλείο “Wordart”

Παρουσίαση διαθεματικής δραστηριότητας

Στα πλαίσια των μαθημάτων της ευέλικτης ζώνης και των ΤΠΕ με τους μαθητές και τη δασκάλα του τμήματος Δ2 του 9ου δημοτικού σχολείου Καβάλας υλοποιήσαμε διαθεματική δραστηριότητα, με τελικό αποτέλεσμα τη δημιουργία ηλεκτρονικού περιοδικού της τάξης με τίτλο “Οι Αστερίες”. Το αποτέλεσμα της δουλειάς μας παρουσιάστηκε σε σχετική συνάντηση των συμβούλων της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Καβάλας για την προώθηση των καλών πρακτικών μέσα στην τάξη.

Ακολουθεί η παρουσίαση:

Σχέδιο εργασίας στο μάθημα Μελέτη Περιβάλλοντος σε συνεργασία με τις Τ.Π.Ε

Στα πλαίσια των μαθημάτων Μελέτης Περιβάλλοντος και Τ.Π.Ε. δόθηκε στους

μαθητές το παρακάτω υλικό:

Δείτε το στο slideshare.net

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες εργασίας, η καθεμία από τις οποίες ανέλαβε να εκπονήσει εργασία σε ένα από τα παρακάτω θέματα:

• “Αρχιτεκτονική, του 19ου, του 2ου και του 21ου αιώνα”.
  • “Ζωγραφική, του 19ου, του 2ου και του 21ου αιώνα”.
  • “Ποίηση και λογοτεχνία, του 19ου, του 2ου και του 21ου αιώνα”.
  • “Εκπαιδευτικά Ιδρύματα”.
Δείτε το στο slideshare.net

Τάξεις Γ και Δ : “Δημιουργία απλού animation, 2η δραστηριότητα”.

1. Ανοίξτε το φυλλομετρητή διαδικτύου Google Chrome και πληκτρολογήστε τη διεύθυνση: http://www.abcya.com

2. Από το δεντράκι των επιλογών, κάντε «κλικ» πάνω στον αριθμό τέσσερα.

Κάντε αριστερό "κλικ" πάνω στον αριθμό 4.

Κάντε αριστερό “κλικ” πάνω στον αριθμό 4.

3.Στη συνέχεια στην κατηγορία εφαρμογών «More» διαλέξτε την εφαρμογή «ANIMATE».

askisi4d

4.Δημιουργήστε την παρακάτω κινούμενη εικόνα (για να δείτε την εικόνα να κινείται, κάντε «κλικ» πάνω στην εικόνα:

animation2