>ξέρετε να δίνετε οδηγίες;

Δημοσιεύτηκε στις 12/04/2011 από ΜΑΡΙΝΑ ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΥ.
Κατηγορίες : Γλώσσα, Παιχνίδια .

>

Μάθαμε ότι τα κείμενα που δίνουν οδηγίες βοηθούν αυτόν που τα διαβάζει να ολοκληρώσει ένα έργο. Άραγε εσείς μπορείτε να δώσετε σαφείς οδηγίες;Ας παίξουμε το παιχνίδι των οδηγιών. Διαβάστε τις οδηγίες ( :D) που ακολουθούν:

1.Κρύψτε ένα μικρό αντικείμενο σε ένα σημείο της αυλής του σχολείου.
2.Πηγαίνετε στο κοντάρι τις σημαίας.
3.Ακολουθήστε τη διαδρομή από το κοντάρι ως το σημείο που κρύψατε το αντικείμενο, κρατώντας σημειώσεις.
4.Γράψτε οδηγίες για να βρουν οι συμμαθητές σας το αντικείμενο που κρύψατε.
5.Δημοσιεύστε τις οδηγίες σας στον πίνακα ανακοινώσεων του μπλογκ.Μην ξεχάσετε να γράψετε το όνομά σας!

Αν οι οδηγίες σας είναι σαφείς, κάποιος θα βρει το… θησαυρό σας κι εσείς θα κερδίσετε το παράσημο του… σωστού καθοδηγητή!

>κάντε τις μετρήσεις μήκους παιχνιδάκι

Δημοσιεύτηκε στις 12/04/2011 από ΜΑΡΙΝΑ ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΥ.
Κατηγορίες : Μαθηματικά, Παιχνίδια .

>Αφού εξασκηθήκαμε με πραγματικές μετρήσεις στην τάξη, ας συνεχίσουμε την εξάσκηση εικονικά.

• Μαντέψτε τι μήκος έχουν αυτοί οι δεινόσαυροι. Προσοχή!Δεν τους μετράμε με συνηθισμένες μονάδες μέτρησης μήκους, αλλά με άλλες, πιο … πρωτότυπες!
  • Πόσα εκατοστά μήκος έχουν τα αντικείμενα που βρίσκονται πάνω στο χάρακα; Διαλέξτε τη σωστή απάντηση.
  • Σύρτε το χάρακα κάτω από το αντικείμενο που θέλετε να μετρήσετε και πληκτρολογήστε στο κουτάκι πόσα εκατοστά είναι. Θυμάστε πού τοποθετούμε το χάρακα;
  • Κι αυτό το χάρακα μπορείτε να τον σύρετε. Τοποθετήστε τον ανάμεσα στις μπλε γραμμές,κρατήστε στο μυαλό σας την απάντηση και όταν τελειώσετε κάντε έλεγχο.
  • Πιάστε το ψάρι που προτιμάτε με την απόχη, μετρήστε το και αποφασίστε αν πρέπει να το βάλετε στη δεξαμενή των μεγάλων ή των μικρών ψαριών. Προσοχή! Για κάθε είδος ψαριού υπάρχουν διαφορετικά κριτήρια μεγέθους.

>τα υπέροχα αερόστατα της Λαμπρής

Δημοσιεύτηκε στις 12/04/2011 από ΜΑΡΙΝΑ ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΥ.
Κατηγορίες : Βίντεο, Πάσχα .

>Διαβάσαμε για το ωραίο έθιμο με τα αερόστατα της Λαμπρής. Επειδή μια εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις, δείτε τα σε βίντεο από το Λεωνίδιο Αρκαδίας(στην Πελοπόννησο).
Αν έχετε απορίες για την κατασκευή τους, στο δεύτερο βίντεο θα δείτε μαθητές να τα κατασκευάζουν.