>μάντεψε το μύθο του Αισώπου

Κατηγορίες : Παραμύθια .

>Ποιος μύθος του Αισώπου κρύβεται σ’αυτές τις μπερδεμένες λέξεις; Γράψε την απάντησή σου στα σχόλια.
Wordle: aesop fable

>θα μας πεις μια ιστορία;

Δημοσιεύτηκε στις 31/03/2011 από ΜΑΡΙΝΑ ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΥ.
Κατηγορίες : 8ο Δημοτικό Σχολείο, Λογοτεχνία .

>Γίνε κι εσύ παραμυθάς και γράψε μια δική σου ιστορία. Δώσε την ιστορία στη δασκάλα σου και θα τη δεις δημοσιευμένη.
Ας το κάνουμε λίγο πιο ενδιαφέρον! Η ιστορία σου πρέπει να έχει οπωσδήποτε τις λέξεις:

ραβδί
ποδήλατο
μυστικό
μυρμηγκοφάγος
σεντούκι

(Αν είσαι φίλος ή φίλη από άλλο σχολείο, στείλε την ιστορία σου στο 8ο Δημοτικό σχολείο Κομοτηνής. Θα χαρούμε να τη δημοσιεύσουμε!)

>δωρεάν ηλεκτρονικά βιβλία

Δημοσιεύτηκε στις 31/03/2011 από ΜΑΡΙΝΑ ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΥ.
Κατηγορίες : Λογοτεχνία .

>Κλασσικά και αγαπημένα:
“Ο μικρός πρίγκιπας” του Αντουάν Ντε Σεντ Εξιπερί.
“Ο γύρος του κόσμου σε ογδόντα μέρες” του Ιουλίου Βερν
Για τους μικρότερους (Όταν βρεθείτε στη σελίδα, πατήστε την επιλογή “Διαβάστε το on-line”):
“Ο Τομ είναι τιμωρία” της Ελιζαμπέτ Ντε Λαμπιγί
“Ένα ψάρι… που δεν ήξερε να κολυμπάει” της Λήδας Βαρβαρούση

>2 Απριλίου-

Δημοσιεύτηκε στις 31/03/2011 από ΜΑΡΙΝΑ ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΥ.
Κατηγορίες : Λογοτεχνία, Παραμύθια .

>Κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, ημέρα γενεθλίων του Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, γιορτάζεται η παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου.Εσείς πώς θα τη γιορτάσετε;Να μερικές προτάσεις:
Στην ιστοσελίδα του ΕΚΕΒΙ (Εθνικό Κέντρο Βιβλίου) θα βρείτε πληροφορίες για την ημέρα παιδικού βιβλίου, θα δείτε την αφίσα της φετινής χρονιάς και θα διαβάσετε το μήνυμά της.
Θα βρείτε βιβλία που ακούγονται, αλλά και πολλά άλλα θέματα για το βιβλίο εδώ.
Μπορείτε να δείτε κάποιες ιστοσελίδες αγαπημένων σας συγγραφέων.
Μια ιστοσελίδα για το Χανς Κρίστιαν Άντερσεν με πολλές δραστηριότητες για παιδιά, σίγουρα θα σας ενθουσιάσει (είναι στα αγγλικά).
Παραμύθια του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν στα ελληνικά, εδώ.
Καλές αναγνώσεις, ακροάσεις κτλ.!

>2 Απριλίου-

Δημοσιεύτηκε στις 31/03/2011 από ΜΑΡΙΝΑ ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΥ.
Κατηγορίες : Λογοτεχνία, Παραμύθια .

Θα βρείτε βιβλία που ακούγονται, αλλά και πολλά άλλα θέματα για το βιβλίο εδώ.
Μπορείτε να δείτε κάποιες ιστοσελίδες αγαπημένων σας συγγραφέων.
Παραμύθια του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν στα ελληνικά, εδώ.
Καλές αναγνώσεις, ακροάσεις κτλ.!