Τετάρτη, 02 Φεβρουάριος 2011 16:49

Πραγματοποιήθηκε σήμερα συνδιδασκαλία του υπευθύνου της Σχολικής Βιβλιοθήκης με την καθηγήτρια θρησκευτικών του 19ου Γυμνασίου Περιστερίου, Σόλια Νίκη, με τίτλο “Ο πάπυρος P. Ryl. Gk. 457 και το κατά Ιωάννη ευαγγέλιο.’

Χρησιμοποιήθηκε το υλικό της συλλογής [αντίτυπα της Καινής Διαθήκης στη νέα ελληνική] και υλικό από το διαδίκτυο [ψηφιοποιημένη εικόνα του αρχαιότερου σωζόμενου παπύρου του κατά Ιωάννη ευαγγελίου και το πρωτότυπο κείμενο από τη ΒΙΚΙΘΗΚΗ] τα οποία προβλήθηκαν στους μαθητές από υπολογιστή.

Για πρώτη φορά, δοκιμάστηκε η χρήση διαμοιρασμένου εγγράφου Google docs, στο οποίο μαθητής κρατούσε σημειώσεις που διορθώνονταν σε πραγματικό χρόνο από τον υπεύθυνο μέσω διαδικτύου και προβάλλονταν στους υπόλοιπους μαθητές, οι οποίοι επίσης έγραφαν στα τετράδιά τους.

Το σχέδιο μαθήματος έχει αποθηκευτεί στο συνεργατικό χώρο της σχολικής βιβλιοθήκης-wiki.

Οι μαθητές, ως νεαροί “παπυρολόγοι’, παρατήρησαν προσεκτικά το πρωτότυπο κείμενο του φθαρμένου πανάρχαιου παπύρου και το ανέγνωσαν συγκρίνοντάς το με το αρχαίο κείμενο από τη ΒΙΚΙΘΗΚΗ.

Φυσικά το μάθημα έγινε με χρήση αποκλειστικά ελεύθερου λογισμικού.

[Λειτουργικό σύστημα GNU/Linux  sxolinux 2010.0.]

σχολικό έτος 2010-2011