Ανοικτό λογισμικό στα σχολικά Ελληνικά εργαστήρια…

Δείτε πως μπορείτε να χρησιμοποιείτε ανοικτό λογισμικό στα εργαστήρια των σχολείων μας.
Η πηγή μας είναι από ομιλία της Hellug στην Χαλκίδα… και ευτυχώς είναι σε pdf μορφή και όχι σε powerpoint ή word!!!! Σχολικά Εργαστήρια και ανοικτό λογισμικό

Μια σκέψη στο “Ανοικτό λογισμικό στα σχολικά Ελληνικά εργαστήρια…”

1. ο καιρός περνάει και όλο υπάρχει ενημέρωση σχετικα με ανοιχτο λογισμικο. Χαίρομαι που υπάρχουν ολο και περισσότεροι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται για ανοιχτο λογισμικο, μετα απο συζήτηση που είχα με μια ομάδα δασκάλων σε ενα σεμινάριο. Εύχομαι με την νεα σχολική χρονιά να γίνουν οι κατάλληλες ενέργειες ωστε να προωθηθεί στα σχολια. Έστω ως εναλλακτικό λογισμικό, εστω….. και εν καιρώ ελπίζω να γίνει το βασικό λογισμικό. Αρκει να γινει η αρχη σε ένα σχολίο..