Μάι 17 2016

Άρθρα του/της ΜΑΝΤΖΑΝΙΔΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

Ταξίδια προσφύγων και μεταναστών

Το διάστημα Απρίλιος-Μάιος 2016 υλοποιήσαμε στην τάξη μια ενότητα κριτικού γραμματισμού με τον τίτλο: “Ταξίδια προσφύγων και μεταναστών”. Η ενότητα σχεδιάστηκε από φοιτήτριες του μεταπτυχιακού προγράμματος του Π.Τ.Δ.Ε. Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) και εκτελέστηκε από το δάσκαλο της τάξης στα πλαίσια του γλωσσικού μαθήματος της Ε΄τάξης.Τα παιδιά σε όλη την πορεία ήταν συμμέτοχοι και δημιουργοί στην οικοδόμηση της ενότητας. Το ενδιαφέρον τους και η συμμετοχή τους υπήρξαν ικανοποιητικά, καθώς το θέμα τους απασχολούσε και ήταν επίκαιρο. Τα παραγόμενα κείμενα στο τέλος της ενότητας ήταν αποτέλεσμα όλης της διαδικασίας που κινητοποιούσε την κρίση και προώθησε το διάλογο γύρω από το θέμα. Παράλληλα εντοπίστηκαν γραμματικά φαινόμενα που συνδέθηκαν με τα κείμενα που επεξεργάστηκαν στην τάξη. Τα κείμενα των μαθητών αναρτήθηκαν στο διάδρομο του σχολείου για προβληματισμό και συζήτηση των υπόλοιπων μαθητών της σχολικής κοινότητας.