Μάι 17 2016

Ταξίδια προσφύγων και μεταναστών

Το διάστημα Απρίλιος-Μάιος 2016 υλοποιήσαμε στην τάξη μια ενότητα κριτικού γραμματισμού με τον τίτλο: “Ταξίδια προσφύγων και μεταναστών”. Η ενότητα σχεδιάστηκε από φοιτήτριες του μεταπτυχιακού προγράμματος του Π.Τ.Δ.Ε. Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) και εκτελέστηκε από το δάσκαλο της τάξης στα πλαίσια του γλωσσικού μαθήματος της Ε΄τάξης.Τα παιδιά σε όλη την πορεία ήταν συμμέτοχοι και δημιουργοί στην οικοδόμηση της ενότητας. Το ενδιαφέρον τους και η συμμετοχή τους υπήρξαν ικανοποιητικά, καθώς το θέμα τους απασχολούσε και ήταν επίκαιρο. Τα παραγόμενα κείμενα στο τέλος της ενότητας ήταν αποτέλεσμα όλης της διαδικασίας που κινητοποιούσε την κρίση και προώθησε το διάλογο γύρω από το θέμα. Παράλληλα εντοπίστηκαν γραμματικά φαινόμενα που συνδέθηκαν με τα κείμενα που επεξεργάστηκαν στην τάξη. Τα κείμενα των μαθητών αναρτήθηκαν στο διάδρομο του σχολείου για προβληματισμό και συζήτηση των υπόλοιπων μαθητών της σχολικής κοινότητας.

Ιαν 11 2016

Μικρή χριστουγεννιάτικη ιστορία

Κάτω από: ΓΛΩΣΣΑ

Αυτή τη χρονιά ο Άι Βασίλης δε θα έρθει με έλκηθρο!

Μια φορά κι έναν καιρό, στο χαρούμενο και λαμπερά στολισμένο χωριό του Άι Βασίλη, όλοι προετοιμάζονταν για τη μεγάλη ημέρα! Τη λαμπρότερη και σημαντικότερη ημέρα ολόκληρου του χρόνου! Τα Χριστούγεννα! Άγγελοι, ξωτικά, η Αγιοβασιλίνα, ο παππούς Χιονιάς….. Όλοι τους συνεργάζονταν για να φτιάξουν δώρα, να μαγειρέψουν γλυκίσματα, να καθαρίσουν το έλκηθρο του Άι Βασίλη και φυσικά ετοιμάζονταν να γεμίσουν τις καρδιές των ανθρώπων χαρά, ελπίδα και αγάπη.

Ιαν 06 2016

Επιστολή στο Δήμαρχο Κορδελιού-Ευόσμου για τα αδέσποτα ζώα

Εύοσμος, 16 Δεκεμβρίου 2015

Αξιότιμε κύριε δήμαρχε,

Στο μάθημα της Γλώσσας μιλήσαμε για το θέμα των αδέσποτων ζώων που ζουν εδώ στον Εύοσμο. Κάθε μέρα γυρίζοντας από το σχολείο βρίσκουμε πολλά άρρωστα ή ετοιμοθάνατα ζώα και πολλές φορές βλέπουμε μικρά γατάκια και σκυλάκια που έχουν χτυπηθεί από τα αυτοκίνητα. Όλα αυτά μας προβλημάτισαν πολύ για αυτό θελήσαμε να σας γράψουμε αυτό το γράμμα.

Νοέ 26 2015

Ραδιοφωνική εκπομπή

Ακούστε τη ραδιοφωνική εκπομπή που έκαναν οι μαθητές της έκτης στο Δημοτικό ραδιόφωνο FM 100.6 στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος: “Ξένος, ο άλλος μου εαυτός”.

Νοέ 26 2015

H ζωή στον παλιό Εύοσμο Θεσσαλονίκης- Συνέντευξη από ένα κάτοικο

Κάτω από: ΓΛΩΣΣΑ,ΚΟΣΜΟΣ

Η συνέντευξη που ακολουθεί δόθηκε σε μαθήτρια του Ε2 του 13ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου στα πλαίσια του γλωσσικού μαθήματος και πιο συγκεκριμένα στην ενότητα: “Η ζωή στην πόλη”. Ο κ. Δημήτρης μιλάει για τα χρόνια που έζησε στον Εύοσμο μετά τη δεκαετία του ΄60 και μας δίνει πληροφορίες για τον τόπο, τα σπίτια, τους ανθρώπους, τις σχέσεις τους από εκείνη την περίοδο.

Νοέ 15 2015

Άρθρα του/της ΜΑΝΤΖΑΝΙΔΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

Σκέψεις και προβληματισμοί σχετικά με το περιβάλλον-ένα κείμενο από τους/τις μαθητές/τριες της Ε΄τάξης

Κάτω από: ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

IMG βεβαίωση_NEW

IMG βεβαίωση_0001_NEW

IMG βεβαίωση_0002_NEW

IMG βεβαίωση_0003_NEW

IMG βεβαίωση_0004_NEW

IMG βεβαίωση_0005_NEW

IMG βεβαίωση_0006_NEW

IMG βεβαίωση_0007_NEW

IMG βεβαίωση_0008_NEW

IMG βεβαίωση_0009_NEW

Απρ 18 2015

Άρθρα του/της ΜΑΝΤΖΑΝΙΔΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

Ποιος ακούει τους ποιητές. . .

Της Κατερίνας Τζωρτζινάκη
ktzor@naftemporiki.gr
Ακόμα ένα καραβάνι μεταναστών και προσφύγων από τα νησιά του metanastes-prosfuges-omonoiaΑνατολικού Αιγαίου έφτασε στον Πειραιά. Δεν ξέρω από πού έρχονται, δεν ξέρω πού θα πάνε. Βλέπω σκιές, υποπτεύομαι πληγές. Τα πρόσωπα λιώνουν. Περιγράμματα. Ώσπου, η ματιά πέφτει σε μια σύγχρονη Εκάβη στο λιμάνι. Συνεχίστε να διαβάζετε »

Απρ 02 2015

Άρθρα του/της ΜΑΝΤΖΑΝΙΔΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

Το πιο μελαγχολικό πρόσωπο του κόσμου

syriesos708
Η φωτογραφία της μικρής Hudea από ένα στρατόπεδο Σύριων προσφύγων της Atmeh τραβήχτηκε από τον Τούρκο φωτορεπόρτερ Osman Sagirli και έγινε παγκόσμια γνωστή μέσω twitter από την Nadia Abu Shaban, μια νεαρή Παλαιστίνια φωτορεπόρτερ. Η γνώμη μου είναι πως η μικρή δεν τρόμαξε από το φακό του δημοσιογράφου που τον πέρασε για όπλο.

Μαρ 26 2015

Άρθρα του/της ΜΑΝΤΖΑΝΙΔΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

Μάνος Χατζιδάκις: Ο νεοναζισμός δεν είναι οι άλλοι.

Ο νεοναζισμός, ο φασισμός, ο ρατσισμός και κάθε αντικοινωνικό και αντιανθρώπινο φαινόμενο συμπεριφοράς δεν προέρχεται από ιδεολογία, δεν περιέχει ιδεολογία, δεν συνθέτει ιδεολογία. Είναι η μεγεθυμένη έκφραση-εκδήλωση του κτήνους που περιέχουμε μέσα μας χωρίς εμπόδιο στην ανάπτυξή του, όταν κοινωνικές ή πολιτικές συγκυρίες συντελούν, βοηθούν, ενισχύουν τη βάρβαρη και αντιανθρώπινη παρουσία του.

Μαρ 22 2015

Άρθρα του/της ΜΑΝΤΖΑΝΙΔΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

Βολιβία-Η μάχη για το νερό

Παλιότερα Άρθρα »