no rotate image set no rotate image set no rotate image set no rotate image set

Γιατί καπνίζουν οι νέοι

Συγγραφέας: | 23 Ιανουαρίου 2018
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιατί καπνίζουν οι νέοι |

Ορισμός Καπνίσματος

Το κάπνισμα είναι μια συνήθεια που ξαφνιάζει και αναστατώνει τον ανθρώπινο οργανισμό, τον δυσκολεύει και τον καταπονεί μέχρι να την υιοθετήσει , διότι είναι ξένη προς τις φυσιολογικές, βιολογικές λειτουργίες του οργανισμού. Δεν είναι λειτουργία που έχει προβλέψει η φύση, αλλά συνήθεια που έχει επινοήσει ο άνθρωπος και μάλιστα από την εποχή που ζούσε ακόμη σε σχεδόν πρωτογενή κατάσταση . Παρά ταύτα όμως , όταν ο οργανισμός εθιστεί στον καπνό τον κάνει αδιάσπαστο μέρος της ζωής του και δυσκολεύεται μετά να απαλλαγή .Η σύγχρονη επιστήμη και ο σημερινός πολιτισμός μας κρούουν τον κώδων του κινδύνου .

Γιατί καπνίζουν οι νέοι

Σύμφωνα με έρευνα οι ακόλουθοι παράγοντες καθορίζουν την αιτία που οι νέοι αρχίζουν το κάπνισμα :

• Συνήθεια γονέων
  • Φίλοι, μεγαλύτερα αδέλφια, κοινωνικό περιβάλλον
  • Διαφήμιση και εμπορική σύνδεση με την εικόνα του
  • Διαφήμιση και εμπορική σύνδεση με τον αθλητισμό
  • Σχέσεις / οικογενειακή δομή
  • Επίπεδο εκπαίδευσης
  • Κοινωνικό-οικονομικό επίπεδο
  • Διαχείριση άγχους και καταπίεσης
  • Αποδοχή

Μερικοί λόγοι ακόμα που καπνίζουν οι νέοι

• Πολύ συχνά το κάπνισμα αρχίζει τυχαία. Χωρίς να το πολυσκεφτούν οι έφηβοι ακολουθούν το ρεύμα.
  • Για αρκετούς το κάπνισμα σημαίνει να έχουν κάτι να κάνουν.
  • Μερικοί έφηβοι ζητούν την απόλαυση από το κάπνισμα και προσπαθούν να ηρεμήσουν τα νεύρα τους με αυτό τον τρόπο.
  • Μερικοί θεωρούν ότι το κάπνισμα τους ενεργοποιεί και τους βοηθά στη συγκέντρωση.
  • Αρκετοί έφηβοι θεωρούν ότι με το κάπνισμα μεγάλωσαν.
  • Για ορισμένους το κάπνισμα αποτελεί ένα μέσον για να εισχωρήσουν και να ανήκουν στους σωστούς κύκλους / ομάδες.
  • Ορισμένοι πιστεύουν ότι το κάπνισμα τους δίνει κάποιο στυλ. Ιδιαίτερα οι νεαροί θεωρούν ότι οι κοπέλες το βρίσκουν ελκυστικό και μπορεί να συνδεθεί με ένα γενικό τρόπο ζωής.
  • Άλλοι θεωρούν ότι τους προσδίδει αυτοπεποίθηση και καπνίζοντας την προβάλλουν.
  • Άλλοι πάλι δοκιμάζουν τον καπνό από περιέργεια.
  • Μερικοί έφηβοι καπνίζουν από αντίδραση στους κανονισμούς.
  • Άλλοι επηρεάζονται από τη διαφήμιση.
  • Επίσης, οι νέοι μπορεί να εθιστούν στη νικοτίνη, η οποία είναι συστατικό του καπνού. Ο εθισμός αυτός, κάνει δύσκολη τη διακοπή του καπνίσματος, ακόμη και αν το θέλετε.
  • Το κάπνισμα έχει γίνει συνήθεια για αρκετούς νέους. Μερικοί συνηθίζουν να καπνίζουν στα διαλείμματα και σε άλλους αρέσει να καπνίζουν μετά το γεύμα. Όταν μία συνήθεια εδραιωθεί είναι δύσκολο να την κόψει κανείς.

Σύμφωνα με τα ευρήματα της πανευρωπαϊκής έρευνας Kidscreen, που πραγματοποιήσαμε πρόσφατα και στη χώρα μας σε μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, στην ηλικία των 12-13 ετών περίπου το 1% των μαθητών καπνίζουν. Συνολικά, για την ηλικία 14-17 ετών, υπολογίζεται ότι ένας περίπου στους τέσσερις μαθητές καπνίζει. Η μέση ηλικία έναρξης του καπνίσματος είναι τα 15 χρόνια, που είναι ελαφρώς μεγαλύτερη από τις περισσότερες δυτικοευρωπαϊκές χώρες, όπου η μέση ηλικία έναρξης είναι γύρω στα 14 χρόνια. Σε ότι αφορά διαφορές ανάμεσα στα δύο φύλα, στην ηλικία των 14-15 ετών καπνίζει το 5% των αγοριών και το 7% των κοριτσιών και στην ηλικία των 16-18 ετών καπνίζει το 26% των αγοριών και το 28% των κοριτσιών. Τα κορίτσια καπνίζουν περισσότερο στις ηλικίες αυτές, γιατί ωριμάζουν κατά την εφηβεία πιο γρήγορα από τα αγόρια και έτσι υιοθετούν σε μικρότερη ηλικία πρότυπα συμπεριφοράς μεγαλύτερων ηλικιών. Επιπλέον, τα κορίτσια βιώνουν κατά την εφηβεία περισσότερο έντονο στρες, γεγονός που τα στρέφει σε μεγαλύτερο βαθμό στο κάπνισμα, που από πολλούς θεωρείται, λανθασμένα βέβαια, αγχολυτικό. Γενικότερα, όμως, οι νέοι ξεκινούν το κάπνισμα γιατί καπνίζουν οι γύρω τους. Οι γονείς που καπνίζουν, τα μεγαλύτερα αδέλφια, οι πρωταγωνιστές του κινηματογράφου ή της τηλεόρασης, ο καουμπόι του Marlboro και πολλοί άλλοι. Ειδικά ο γονέας, όσο περισσότερο καπνίζει τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα το παιδί να ξεκινήσει το κάπνισμα. Η επίδραση αυτή είναι εντονότερη στις ηλικίες κάτω των 12 ετών. Όμως, τη μεγαλύτερη επίδραση την ασκούν οι συνομήλικοι καπνιστές, οι οποίοι λειτουργούν ως πρότυπα, κυρίως στους εφήβους που είναι εξαρτημένοι, κοινωνικά απομονωμένοι, νιώθουν αδύναμοι και που τείνουν να πειραματίζονται και να υιοθετούν συνήθειες των μεγάλων. Εκτιμάται δε ότι το 70-90% των εφήβων που καπνίζουν παραμένουν καπνιστές όταν ενηλικιωθούν. Με στόχο την καταπολέμηση του καπνίσματος στους Έλληνες εφήβους, πραγματοποιήθηκε η πρόσφατη συνάντηση της υπουργού Παιδείας με τους εκπροσώπους της Σχολής Δημόσιας Υγείας του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ και της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, κατά την οποία συμφωνήθηκε να υπάρξει μια προγραμματική συνεργασία για τη διαμόρφωση μιας ολοκληρωμένης αντικαπνιστικής πολιτικής για τους μαθητές.

κάτω από: Μαθηματικά
Ετικέτες: