Στη σημερινή συνδρίαση (8/10/2019)το ΠΥΣΠΕ Εβρου αποφάσισε για τα παρακάτω θέματα:

1.Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών ΠΕ11 που διατέθηκαν από το ΠΥΣΔΕ Έβρου σε λειτουργικά κενά σχολείων.

2.Μονιμοποίηση Εκπ/κών λόγω συμπλήρωσης του απαιτούμενου χρόνου διετούς δοκιμαστικής υπηρεσίας.

3.Αναγνώριση συνάφειας μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών.

4.Χορήγηση άδειας άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή.

5.Αναμόρφωση του  ωρολογίου  προγράμματος του μονοθέσιου Νηπιαγωγείου Λεπτής.

6.Απαλλαγή Προϊσταμένων μονοθέσιων Ν/Γ από τα καθήκοντά τους και ορισμός Προϊσταμένων μονοθέσιων Ν/Γ.

Για τις τοποθετήσεις δείτεΤοποθετήσεις εκπαιδευτικών ΠΕ11

Εκτός των παραπάνω θεμάτων πάρθηκε απόφαση τροποποίησης διάθεσης εκπ/κών ΠΕ70 και σε δεύτερο σχολείο για τη συμπλήρωση του υποχρεωτικού τους ωραρίου.Καταψήφισα και σήμερα και παλιότερα στο συμβούλιο την πρόταση αυτή. Κανείς εκπαιδευτικός δεν περισσεύει σε οποιοδήποτε σχολείο και κάθε ώρα ΠΕ70 είναι απαραίτητη για τις ανάγκες της ενισχυτικής διδασκαλίας.Ζήτησα και ζητώ για την κάλυψη των διδακτικών ωρών την πρόσληψη αναπληρωτών και όχι να γίνεται διάθεση εκπ/κών ΠΕ70  από ένα σχολείο σε άλλο.Στον νομό μας πρέπει να προσληφθούν άμεσα και αναπληρωτές ειδικοτήτων για να λειτουργήσουν κανονικά  όλα τα σχολεία. Δεν μπορεί να γυρνάμε σε εποχές που τα μαθήματα ειδικοτήτων πραγματοποιούνταν όλα από τον δάσκαλο.

Για περισσότερες πληροφορίες, και ενημέρωση  είμαι πάντα στη διάθεσή σας στο τηλ.6972756575