Μέσα κοινωνικής δικτύωσης και νέοι

Εδώ και πολλά χρόνια ακούω για τον εθισμό στο Internet και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Για τις παγίδες που κρύβει ο απέραντος κυβερνοχώρος. Για πολλά χρόνια δεν είχα λογαριασμό στο facebook…. Μέχρι που έφτιαξα και εθίστηκα και γω εν μέρει… Αφού και εμείς οι ενήλικες “κολλάμε” είναι δυνατόν να μη “κολλήσουν ” τα παιδιά?

Και ρωτάω λοιπόν, στην εποχή του κινητού και του Instagram πως θα προστατευτούν τα παιδιά μας?

Διαβάστε και την παρακάτω έρευνα…είναι μία από τις πολλές

Δείτε το στο slideshare.net
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μέσα κοινωνικής δικτύωσης και νέοι

1ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας- Το σχολείο μου

Γεια σας φίλοι μου

στις παρακάτω εικόνες φαίνεται το Γυμνάσιο όπου υπηρετώ, το 1ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας.

Στο παρακάτω αρχείο μπορείτε να διαβάσετε για την ιστορία του σχολείου.

1ο Γυμνάσιο Ιστορία

Και πάρτε μια ιδέα πως ήταν το σχολείο μας περίπου το 1935

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 1ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας- Το σχολείο μου

21ο Φεστιβάλ Ολυμπίας

Φίλοι μου γεια σας

θέλω να σας παρουσιάσω το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Νέους κα Παιδιά. Είναι ένα φεστιβάλ που ανάμεσα στα άλλα περιλαμβάνει εργαστήρια για μαθητές και εκπαιδευτικούς και προβολές εξαιρετικών ταινιών για παιδιά και νέους (αλλά και για μεγάλους εννοείται…)

Πέρσι παρακολούθησα μαζί με τους μαθητές μας, τις εξής καταπληκτικές ταινίες:

• Τραγούδα!
  • Η ορχήστρα της ανακύκλωσης

Σας προτείνω να τις αναζητήσετε και να τις δείτε.

Συνέχεια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 21ο Φεστιβάλ Ολυμπίας

Δραστηριότητα για το μεσοδιάστημα 5-6

Στην 5η μας συνάντηση της επιμόρφωσης Β1 επιπέδου, ασχοληθήκαμε με τις παρακάτω εφαρμογές

Το εσωτερικό του Η/Υ – Google Docs

Βαθμολόγιο – Google Calc

Ερωτηματολόγιο επιμορφούμενων – Google Forms

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δραστηριότητα για το μεσοδιάστημα 5-6

Γιατί διάλεξα το θέμα της σωστής οδικής συμπεριφοράς

Γεια σας φίλοι, είμαι η Μαρίνα και δεν είμαι  καλή οδηγός… Προσπαθώ πάντως να είμαι προσεχτική.

Δεν τρέχω σε κατοικημένες περιοχές, σταματάω στις διαβάσεις όταν περνάνε οι πεζοί.Πάντα φοράω τη ζώνη στο αυτοκίνητο. Πάντα χρησιμοποιούσα τα καθισματάκια αυτοκινήτου για τα παιδιά μου. Πάντα βάζω τα παιδιά στο πίσω κάθισμα δεμένα με τη ζώνη ασφαλείας.

Δε με πειράζει να παρκάρω το αυτοκίνητο μου 10 μέτρα πιο κάτω για να μην μπλοκάρω την είσοδο στο σχολείο.

Πολλοί από τους κανόνες της σωστής οδικής συμπεριφοράς που εγώ θεωρώ ότι είναι κοινή λογική, όχι μόνο δεν τηρούνται αλλά το αντίθετο.

“Καλή μου φίλη δε χρειάζεται να μπεις με το αυτοκίνητο μέσα στο σχολείο” είπα σε μία κυρία…

Λένε πως για να αλλάξει μια συνήθεια σε μία κοινωνία χρειάζονται 3 γενιές,

δε θέλω να το πιστέψω

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιατί διάλεξα το θέμα της σωστής οδικής συμπεριφοράς