Β΄ Βραβείο στο “Μαθητών Επιχειρείν”

Η εικονική επιχείρηση που δημιουργήσαμε με την επωνυμία SerresHelp πήρε το Β΄Βραβείο στον Διαγωνισμό “Μαθητών Επιχειρείν”. Η παρουσίαση της επιχειρηματικής δράσης έγινε στο Επιμελητήριο Σερρών, την Τετάρτη 8 Μαΐου.

• H εικονική επιχείρηση SerresHelp είναι μια κοινωνική επιχείρηση που ασχολείται με κοινωνικούς και περιβαλλοντικούς στόχους στην περιοχή του νομού Σερρών, οργανώνοντας για κάθε πρόβλημα, διαφορετικές κερδοφόρες δράσεις.
  • Για το ξεκίνημά της η SerresHelp επέλεξε να ευαισθητοποιήσει την τοπική κοινωνία στο θέμα της προστασίας της νανόχηνας και στο θέμα των αδέσποτων, διαθέτοντας πρωτότυπα χειροποίητα μπισκότα, άριστης ποιότητας.
  • Το προϊόν θυμίζει το πρόβλημα, ενώ η ετικέτα παρέχει σχετικές πληροφορίες.
  • Μέρος των κερδών της SerresHelp (20%) διατίθεται για την αντιμετώπιση των προβλημάτων.

Η έμπνευση για την επιχειρηματική ιδέα προήλθε μέσα από το έργο eTwinning “Gamebook: Heroes” στοιχεία του οποίου ενσωματώνονται στην επιχειρηματική δράση των μαθητών.