11ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Η τάξη μας συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία στο 11ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής, που διεξήχθη 16-19 Απριλίου στη Θεσσαλονίκη. Tο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής διοργανώνεται κάθε χρόνο από την Περιφέρεια Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου Πληροφορικής, το Ίδρυμα ΝΟΗΣΙΣ και το Σωματείο Φίλοι του ΝΟΗΣΙΣ πρώην Τεχνικό Μουσείο Θεσσαλονίκης.

Η εργασία, που εκπονήθηκε στα πλαίσια του διαθεματικού προγράμματος της τάξης για τη Βαρύτητα, πήρε  τη μορφή ενός miniMOOC (σύντομο Μαζικό Ανοιχτό Διαδικτυακό Μάθημα – Massive Open Online Course) το οποίο απευθύνεται σε παιδιά (kidMOOC). Το θέμα του MOOC αφορά τη βαρύτητα και τις σχετικές θεωρίες, από την αρχαιότητα έως σήμερα. Περιλαμβάνει βιντεο-μαθήματα για διδασκαλία του αντικειμένου, κουίζ ως αξιολόγηση και βραβείο για όσους παρακολουθήσουν ολόκληρο το MOOC. Τα βιντεο-μαθήματα δημιουργήθηκαν σε στυλ stop motion animation και συνοδεύονται από κουίζ για αξιολόγηση των συμμετεχόντων. Σκοπός αυτής της εργασίας είναι η βαθύτερη κατανόηση της έννοιας της βαρύτητας και των βαρυτικών κυμάτων, μέσα από την προσπάθεια εξήγησης των εννοιών αυτών σε συνομηλίκους (peer tutoring). Οι μαθητές ερεύνησαν, αναρωτήθηκαν, κατέγραψαν και ανέπτυξαν ιδέες για τη βαρύτητα, ενώ παράλληλα μελέτησαν την ιστορική πορεία της έννοιας και παρουσίασαν τα αποτελέσματα της έρευνάς τους με τη βοήθεια της τεχνολογίας, σε μια μορφή ελκυστική και προσβάσιμη.

Το mini kidMOOC “Μάθε Με Μας για τη Βαρύτητα” μπορείτε να  το παρακολουθήσετε στον σύνδεσμο
https://www.tes.com/lessons/RKGKmyK0sKY5Vg/mini-kidmooc .