ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ – ΗΡΩΕΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Την καθιέρωσε η Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (Ιnternational Board on Books for Young People – ΙΒΒΥ) το 1966. Από τότε, κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της οργάνωσης αυτής ετοιμάζει ένα μήνυμα και μια αφίσα, που διανέμονται σε όλο τον κόσμο, με σκοπό να τονίσουν την αξία των βιβλίων και της ανάγνωσης και να ενθαρρύνουν τη διεθνή συνεργασία για την ανάπτυξη και τη διάδοση της λογοτεχνίας για παιδιά και νέους.

Το 2019, υπεύθυνο για το υλικό του εορτασμού είναι το Τμήμα της Λιθουανίας. Το μήνυμα και η αφίσα είναι έργα του διάσημου Λιθουανού εικονογράφου Kestutis Kasparavicious.

Η τάξη μας, σε συνεργασία με το Γ1 και τη δασκάλα τους, την κ.Ελένη Σαμαρά, στολίσαμε με αφίσες τον χώρο μπροστά στην αυλή και διοργανώσαμε μια έκθεση βιβλίου. Οι περισσότεροι μαθητές του σχολείου πέρασαν από την έκθεση, ξεφύλλισαν και δανείστηκαν βιβλία. Ήταν σαν μια μικρή γιορτή βιβλίου, για να τιμήσουμε αυτή την ιδιαίτερη ημέρα. Η τάξη μας αφιέρωσε την ημέρα στους Ήρωες των Βιβλίων και ιδιαίτερα στον μικρό Πέτρο, τον ήρωα του βιβλίου της Άλκης Ζέη “Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου”,  τον οποίο θέλουμε να παρουσιάσουμε στα πλαίσια του έργου Gamebook: Heroes στην ευρωπαϊκή συνεργασία eTwinning.