Διεθνής Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας – International Greek Language Day

Στις 9 Φεβρουαρίου γιορτάζουμε την Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας. Είναι η ημέρα μνήμης του εθνικού μας ποιητή, Διονυσίου Σολωμού. Με την καθιέρωση αυτής της ημέρας επιδιώκεται να στραφεί η προσοχή στον ρόλο που έπαιξε η γλώσσα μας στην διαμόρφωση του ευρωπαϊκού και του παγκόσμιου πολιτισμού. Στην ελληνική, κατά την αρχαιότητα, θεμελιώθηκαν σημαντικές επιστημονικές και φιλοσοφικές θεωρίες. Στην ελληνική γράφτηκαν επίσης τα πιο σημαντικά κείμενα του Χριστιανισμού. Είναι μια από τις μακροβιότερες γλώσσες παγκοσμίως.

Η τάξη μας για να τιμήσει την Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας, οργάνωσε ψηφοφορία της αγαπημένης ελληνικής λέξης των μαθητών του Σχολείου μας. Σε μία κάλπη όλοι οι μαθητές ψήφισαν την ελληνική λέξη που αγαπούν πιο πολύ. Πρώτη ήρθε η λέξη αγάπη με 32 ψήφους, δεύτερη ήρθε η λέξη συγγνώμη με 8 ψήφους, τρίτη ήρθε η λέξη ευχαριστώ με 6 ψήφους. Στη φωτογραφία βλέπετε το κολλάζ που δημιούργησαν οι μαθητές της τάξης μας με τις υπέροχες ελληνικές λέξεις-ψήφους που μαζεύτηκαν στην κάλπη.