Κουτιά πολιτισμού – Cultural boxes

Το 2018 εκτός από Έτος Μαθηματικών (Υπ. Παιδείας) έχει οριστεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση ως Έτος Ευρωπαϊκής Πολιτιστικής Κληρονομιάς. Στο πλαίσιο αυτό, καθώς και του σχετικού κεφαλαίου της Μελέτης Περιβάλλοντος για τον πολιτισμό, οι μαθητές της τάξης μας έφεραν ο καθένας στην τάξη και παρουσίασαν ένα “κουτί πολιτισμού”. Στο κουτί της χώρας που επέλεξαν οι μαθητές τοποθέτησαν αντικείμενα από την παρουσιαζόμενη χώρα, βιβλία, τη σημαία της χώρας, εικόνες και πληροφορίες. Έτσι έχουμε στην τάξη μια συλλογή από κουτιά πολιτισμού, τα οποία δεν αφορούν μόνο ευρωπαϊκές χώρες αλλά και χώρες εκτός Ευρώπης. Τα “κουτιά πολιτισμού” αποτυπώνουν τις διαφορές των χωρών μεταξύ τους, εμείς όμως αναζητούμε και τις ομοιότητες! Έχουμε σκοπό να οργανώσουμε το υλικό αυτό σε μορφή Έκθεσης για να μπορούν να το δουν οι μαθητές/τριες όλου του σχολείου.

!

Μέχρι στιγμής παρουσιάστηκαν οι εξής ευρωπαϊκές χώρες: Γερμανία, Ιταλία, Αγγλία, Ολλανδία, Ισπανία, Γαλλία, Ρωσία και όσον αφορά χώρες εκτός Ευρώπης, παρουσιάστηκαν: η Κίνα, η Αίγυπτος, ο Καναδάς και η Ιαπωνία.

Μπράβο στους μαθητές και τις μαθήτριες της τάξης μας για τις κατατοπιστικές εργασίες.