Πολεμικές Μηχανές της αρχαιότητας: στοιχείο πολιτισμού ή μήπως όχι;

Στα πλαίσια της Μελέτης Περιβάλλοντος, συγκεκριμένα της ενότητας για τον πολιτισμό, οι μαθητές έκαναν μικρά πρότζεκτ με θέμα την εξέλιξη στοιχείων πολιτισμού. Η εργασία του Δημήτρη Γκ. και του Δημήτρη Ε. είχε ως θέμα τις πολεμικές μηχανές.

Ο αρχαίος κόσμος έχει να επιδείξει τεχνολογικά επιτεύγματα που προκαλούν τον θαυμασμό ακόμα και σήμερα. Πολλά από τα επιτεύγματα αυτά δεν είναι και τόσο γνωστά. Οι δύο μαθητές παρουσίασαν έξι μηχανές της αρχαίας εποχής, που είχαν χρησιμότητα στον πόλεμο. Η εργασία αυτή μας έδωσε την ευκαιρία να προβληματιστούμε και να συζητήσουμε στην τάξη για θέματα ηθικής σε σχέση με την ειρήνη, τον πόλεμο και την εξέλιξη του ανθρώπινου πολιτισμού. Συζητήθηκε επίσης, για άλλη μία φορά, ο στόχος 16 από τους 17 για Βιώσιμη Ανάπτυξη του ΟΗΕ, που αφορά την ειρήνη.

Η ποικιλία και η διαφορετικότητα είναι χαρακτηριστικά