Παγκόσμια Ημέρα Στατιστικής – World Statistics Day

201020173056[1] 201020173057[1]

Για να γιορτάσουμε την Παγκόσμια Ημέρα Στατιστικής δημιουργήσαμε στο excel γραφήματα από μικρές έρευνες που πραγματοποιήθηκαν από τους μαθητές/τριες της τάξης μας. Οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες επέλεξαν το θέμα της έρευνάς τους, δημιούργησαν ερωτηματολόγιο και κατόπιν αναζήτησαν απαντήσεις σε τυχαίο δείγμα μαθητών του σχολείου μας. Η εργασία αυτή έγινε στα πλαίσια του μαθήματος των Μαθηματικών και των Βιωματικών Δράσεων. Αφού συλλέχθηκαν τα αποτελέσματα και οι μαθητές υπολόγισαν τα μερικά σύνολα, βάλαμε στο excel τα δεδομένα και επιλέξαμε τύπο γραφήματος.

Τα ερωτήματα που έθεσαν οι ομάδες ήταν:

• Ποιο είναι το αγαπημένο σου άθλημα;
    Πρώτο στις προτιμήσεις ήρθε το ποδόσφαιρο και δεύτερο το μπάσκετ.

345

• Ποιο είναι το αγαπημένο σου μάθημα;
    Η Γυμναστική είναι το μάθημα που προτιμούν οι περισσότεροι, δεύτερη η Φυσική και τρίτα τα Μαθηματικά.

111222

• Ποιο είναι το αγαπημένο σου φρούτο;
    Πρώτο βγήκε το καρπούζι!

333

• Ποιο είδος ταινιών προτιμάς;
    Τα περισσότερα παιδιά προτιμούν τις ταινίες επιστημονικής φαντασίας.

1234

• Πόσους ορόφους έχει το σπίτι που μένεις;

11

• Ποιο παιχνίδι προτιμάς να παίζεις στο διάλειμμα;

3333

Τέλος οι μαθητές/τριες ρώτησαν δασκάλους από το σχολείο μας, πόσο τους αρέσει η δουλειά τους. 87% απάντησαν πάρα πολύ και 13% πολύ, ενώ κανείς δεν επέλεξε το αρκετά!

7777

Η εργασία μας αυτή είναι προετοιμασία για το Έτος Μαθηματικών 2018 και κινείται στα πλαίσια του Στόχου 4 για Ποιοτική Εκπαίδευση (από τους 17 Στόχους για Βιώσιμη Ανάπτυξη του ΟΗΕ).