eTwinning-United in Diversity – Celebrating the European Day of Languages 2017

To eTwinning είναι μια τεράστια κοινότητα ευρωπαϊκών σχολείων και εκπαιδευτικών, στην οποία μετέχει εδώ και χρόνια το σχολείο μας. Σκοπός του eTwinning είναι η συνεργασία μαθητών και δασκάλων από διάφορες ευρωπαϊκές χώρες, στα πλαίσια δημιουργίας ενός κοινού έργου.

Ένα έργο eTwinning στο οποίο μετέχει η τάξη μας φέτος είναι το “‘Ενωμένοι στη διαφορετικότητα-Εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών 2017”. Στο έργο (πρότζεκτ) αυτό συμμετέχουν επτά σχολεία: 2 από Πολωνία το Szkoła Podstawowa και το Gimnazjum nr 23 w Bydgoszczy , 1 σχολείο από Ισπανία το CEIP NUESTRA SEÑORA DE PEÑARROYA, 1 από Βουλγαρία το Vasil Levski Secondary School  και 3 από Ελλάδα, το δικό μας σχολείο, το 6o Δημοτικό Σχολείο Ερμούπολης και το 5ο Δημοτικό Σχολείο Τρίπολης.

Στα πλαίσια του έργου αυτού η τάξη μας δημιούργησε δύο βιντεάκια τα οποία ανεβάσαμε σε κοινό ιστοχώρο με τα άλλα συμμετέχοντα σχολεία. Δείτε τα βίντεο στους παρακάτω συνδέσμους: