Τα δικαιώματα του παιδιού!

τα δικαιωματα του παιδιου

Με αφορμή την 20 Νοέμβρη,παγκόσμια ημέρα για τα δικαιώματα του παιδιού,πραγματοποιήθηκε παρουσίαση και συζήτηση στην τάξη σχετικά με την παραβίαση των δικαιωμάτων του παιδιού.Ο Συνήγορος του παιδιού στην ιστοσελίδα www.0-18 παραθέτει αυτή τη σύντομη και εύληπτη παρουσίαση………. γιατί ένα από τα δικαιώματα των παιδιών είναι η ενημέρωση!

Πρώτες Σκέψεις

Ιδανικός δάσκαλος, υποστηρίζει ο Νίκος Καζαντζάκης, «είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του. Κι όταν πια του διευκολύνει το πέρασμα, αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί, ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει δικές του γέφυρες..»

Αναζητώντας στο διαδίκτυο την φράση  «ιδανικός δάσκαλος» βρήκα περίπου 60.000 απότελέσματα.Πόσο μεγάλη αγωνία βιώνουμε άραγε όλοι εμείς που μπαίνουμε καθημερινά στις σχολικές αίθουσες κι έχουμε την ευκαιρία να επηρεάσουμε σε μικρό ή μεγάλο βαθμό την περιβόητη νέα γενιά…

Προσωπικά,είχα την ευτυχία να διδαχθώ από εξαιρετικούς δασκάλους.Δασκάλους οι οποίοι δεν θυμάμαι πια αν ήταν άρτια καταρτισμένοι,ούτε αν ακολουθούσαν τις νέες παιδαγωγικές μεθόδους-μάλλον όχι-δασκάλους που πιθανότατα δεν διέθεταν μεταπτυχιακά και διδακτορικά.Ωστόσο αυτοί οι δάσκαλοι παρέδωσαν σε εμένα και τους συμμαθητές μου μαθήματα  αγάπης, ήθους και προπαντός μου μετάδοσαν το μεράκι της μοιρασιάς.Γιατί το πιο υπέροχο πράγμα που προσφέρει η διδασκαλία είναι αυτή η μοιρασιά,η μοιρασιά της γνώσης ,του συναισθήματος,της ιδέας…μοιρασιά αμφίδρομη αφού ποτέ δεν δίνεις χωρίς να πάρεις αντάλλαγμα.

Και τώρα, διδάσκουσα και διδασκόμενη,ξεκινώ αυτό το ιστολόγιο,ελπίζοντας να γίνει κι αυτό μια προέκταση της σχολικής αίθουσας ή του γραφείου των καθηγητών.Εκεί όπου συνάδελφοι με κοινές ανησυχίες ανταλλάζουμε ιδέες για να βελτιώσουμε τη δουλειά μας  ή  επικοινωνούμε με τους  μαθητές  μας υποδεικνύοντάς τους  τους δρόμους της μάθησης….Με την ελπίδα αυτό το «ανοιχτό βιβλίο», να διαβαστεί πιο ευχάριστα από τα έντυπα!

Καλημέρα κόσμε!

Καλημέρα κόσμε ό,τι ώρα κι αν είναι!Είμαι η Μαρία Μικέλη  και ζω και εργάζομαι στη Σαντορίνη.Είμαι φιλόλογος και  μητέρα τεσσάρων παιδιών. Αγαπάω τη δουλειά μου και θεωρώ τον εαυτό μου φίλο του λόγου-,έναρθρου ή ενδιάθετου, προφορικού ή γραπτού.Μέσω αυτού του  ιστολογίου  θα ήθελα να συ-ζητάμε και να επί-κοινωνούμε….  για αυτό …. ΣΧΟΛΙΑΣΤΕ ελέύθερα!!!