ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ – ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

byzant9.jpg

9. ΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΨΗΦΙΔΩΤΟ ΣΤΟΝ ΤΡΟΥΛΟ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ;

byzant10.jpg

10.  ΓΡΑΨΤΕ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΥΚΟ ΠΥΡΓΟ.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γενικά .

4 σχόλια

1.    Γ. ΤΥΡΟΘΡΟΥΛΑΚΗ  |  22 Απριλίου 2010 στις 2:36 μμ

Στην ΕΙΚΟΝΑ 1 ο Χριστός παρουσιάζεται σαν καλός ποιμένας!
    Δηλαδή, όπως ο βοσκός κουβαλάει στον ώμο του το χαμένο πρόβατο, έτσι και ο Χριστός είναι ο καλός βοσκός που κουβαλάει τον άνθρωπο που παραστράτησε!

2.    Γ. ΤΥΡΟΘΡΟΥΛΑΚΗ  |  22 Απριλίου 2010 στις 9:37 μμ

Στην ΕΙΚΟΝΑ 10 ο Λευκός Πύργος, σύμβολο της Θεσσαλονίκης, μας θυμίζει τη πόλη και τους ωραίους περιπάτους που κάνουμε στη παραλία!
    Προτείνω σε όλους να επισκεφτούν τη διαδραστική έκθεση που υπάρχει αυτό το διάστημα εκεί και μας διηγείται την ιστορία της πόλης.
    Επίσης από τη κορυφή του πύργου μπορούμε να θαυμάσουμε τον Θερμαϊκό!

3.    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΥ  |  23 Απριλίου 2010 στις 7:23 μμ

Σthn ΕΙΚΟΝΑ 5 βλέπουμε το εσωτερικό της εκκλησίας της Αχειροποιήτου που είναι αφιερωμένη στην Θεοτόκο. Έχει πολύ ενδιαφέρον γιατί αυτή η εκκλησία ονομάστηκε Αχειροποίητος!
    Ο ναός αυτός όπως και ο Άγιος Δημήτριος είναι ρυθμού Βασιλικής δηλαδή έχουν ορθογώνιο σχήμα.
    Επίσης ενδιαφέρον είναι το πεζογράφημα του Γιώργου Ιωάννου με τίτλο ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΡΕΥΜΑΤΟΚΡΑΤΟΡΙΣΣΑ ( από το βιβλίο του με τίτλο Η ΣΑΡΚΟΦΑΓΟΣ ) το οποίο αναφέρεται στην Αχειροποίητο. Διαβάστε το!

4.    ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΜΠΑΛΑΠΑΝΙΔΗΣ ΠΑΡΙΣΗΣ  |  23 Απριλίου 2010 στις 11:32 μμ

Ο ναός της Αχειροποιήτου είναι Ιωνικού ρυθμού. Η επιγραφή στον κίονα της φωτογραφίας 5 λέει ότι ο Μουράτ πήρε την Θεσσαλονίκη το 1430. Τα θέματα των ψηφιδωτών στους κίονες είναι φυτικά. Ο ρυθμός της Αγίας Σοφίας είναι βασιλική μετά τρούλου όπως και η εκκλησία της Αγίας Σοφίας της Κων/πόλης. Ο Χριστός στην 1η εικόνα, πιστεύω ότι κρατάει αρνί για θυσία.
    ΜΠΑΛΑΠΑΝΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

blog των ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ του 10ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

Το ιστολόγιο αυτό κατασκευάστηκε για να μπορούν οι μαθητές του 10ου Γυμνασίου Καλαμαριάς να συμμετέχουν ενεργά και να εκφράζουν τις απόψεις τους για τα δρώμενα των πολιτιστικών προγραμμάτων του σχολείου μας!