Μερικές κοινές παρανοήσεις που επικρατούν στον κόσμο των “μεγάλων” και που εντοπίσαμε και συζητήσαμε, με αφορμή την ύλη των μαθημάτων, με τα παιδιά της περσινής μου έκτης είναι οι παρακάτω:

• Το νερό λιγοστεύει. Λάθος! Η ποσότητα του νερού (κύκλος του νερού) παραμένει σταθερή. Απλώς το ρυπαίνουμε περισσότερο ή οδηγείται προς τη θάλασσα με αποτέλεσμα αυτό που είναι κατάλληλο για να το πιούμε να γίνεται όλο και λιγότερο.
  • Η Αμερική ανακαλύφθηκε από τον Κολόμβο. Λάθος! Οι πρώτοι Ευρωπαίοι που πάτησαν στην αμερικάνικη ήπειρο ήταν οι Βίκιγκς το 1200 περίπου. Υπάρχει και σχετικό βιβλίο http://www.stochastis.gr/Catalogue/tax004_Vikings.htm
  • Όλα τα μικρόβια είναι βλαβερά. Λάθος! Πάνω από το 70% των μικροβίων είναι αβλαβή για τον άνθρωπο. Μάλιστα υπάρχουν και πολλά που είναι ωφέλιμα.
  • Το Σινικό τοίχος φαίνεται από τη Σελήνη. Λάθος! Κανένα ανθρώπινο κατασκεύασμα δεν διακρίνεται από τη Σελήνη. Με το ζόρι διακρίνονται οι ήπειροι.
  • Ο Γκράχαμ Μπελ είναι ο εφευρέτης του τηλεφώνου. Λάθος! Ο Αντόνιο Μεούτσι εφηύρε το τηλέφωνο αλλά δεν είχε λεφτά για να πληρώσει την κατοχύρωση της εφεύρεσης του.
  • Η κουβέρτα ζεσταίνει. Λάθος! Η κουβέρτα (από μόνη της), όπως και τα ρούχα, δεν μας ζεσταίνει, απλώς εμποδίζει τη θερμότητα να φύγει από το σώμα μας προς τον αέρα. Η κουβέρτα και τα ρούχα είναι κακοί αγωγοί της θερμότητας.
  • Οι καμήλες αποθηκεύουν νερό στην καμπούρα τους. Λάθος! Οι καμήλες αποθηκεύουν λίπος και όχι νερό στην καμπούρα τους.
  • Τα φυτά τη νύχτα ρουφάνε το οξυγόνο γι αυτό πρέπει να τα βγάζουμε από το δωμάτιο που κοιμόμαστε. Λάθος! Τα φυτά, όπως όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί, αναπνέουν και κατά τη διάρκεια της ημέρας και και κατά τη διάρκεια της νύχτας. Η ποσότητα του οξυγόνου που προσλαμβάνουν μαζί με τον αέρα, είναι πολύ μικρότερη από ότι αν είχαμε ένα ζωάκι ή έναν άνθρωπο στο δωμάτιο. Άρα, δεν πρέπει να ανησυχούμε για το οξυγόνο που καταναλώνουν τα φυτά
  • Υπήρχαν κρυφά σχολειά κατά τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας.Λάθος! Οι Τούρκοι δεν εμπόδισαν τη στοιχειώδη εκπαίδευση των Ελλήνων. Σε πολλά μέρη, που δεν υπήρχαν κανονικά σχολεία, την εκπαίδευση είχε αναλάβει η εκκλησία αλλά δεν γίνονταν κρυφά από τους Τούρκους.
  • Οι αρκούδες πέφτουν σε χειμερία νάρκη. Λάθος! Οι αρκούδες πέφτουν σε μια ελαφρότερη κατάσταση, τον χειμέριο ύπνο από τον οποίο μπορούν εύκολα να ξυπνήσουν αν ενοχληθούν. Κατά τη διάρκεια του χειμέριου ύπνου γεννούν ένα μικρό αρκουδάκι.
  • Ένα σπίτι φτιαγμένο από χιόνι θα είναι παγωμένο. Λάθος! Το χιόνι είναι θερμομονωτικό, δηλαδή εμποδίζει τη θερμότητα να διαφύγει στον αέρα. Άρα, μέσα σε ένα ιγκλού θα είμαστε ζεστοί από τη θερμοκρασία του σώματος μας.
  • Όλες οι λίμνες έχουν γλυκό νερό. Λάθος! Υπάρχουν και λίμνες με αλμυρό νερό, όπως η Κασπία θάλασσα, η Νεκρά θάλασσα κ.α.
  • Οι αράχνες είναι έντομα.Λάθος! Οι αράχνες ανήκουν στα αρθρόποδα όπως και τα έντομα αλλά δεν είναι έντομα. Μια βασική τους διαφορά είναι ότι οι αράχνες έχουν 8 πόδια ενώ τα έντομα έχουν 6 πόδια.
  • Όλα τα έντομα έχουν φτερά.Λάθος! Τα περισσότερα είδη εντόμων έχουν φτερά και πετάνε αλλά υπάρχουν και είδη εντόμων που δεν έχουν καθόλου φτερά, όπως οι ψύλλοι.
  • Όλες οι νυχτερίδες πίνουν αίμα. Λάθος! Μόνο 3 είδη νυχτερίδας(από τα 1.100 που υπάρχουν) τρέφονται με το αίμα των ζώων, κι αυτά ζουν στην Κεντρική και Νότια Αμερική. Όλα τα άλλα είδη τρέφονται με έντομα, νέκταρ λουλουδιών ή φρούτα.
  • Το παγάκι κρυώνει την πορτοκαλάδα. Λάθος! Η ροή θερμότητας είναι από το θερμό προς το κρύο, άρα η θερμότητα μεταφέρεται από την πορτοκαλάδα προς το παγάκι και το κάνει να λιώνει.