Μαθησιακές δυσκολίες (wiki)

Αντιγράφω την παρακάτω ανάρτηση από το ημερολόγιο ενός δασκάλου για την προσπάθεια δημιουργίας ενός συνεργατικού περιβάλλοντος συγκέντρωσης υλικού με θέμα τις μαθησιακές δυσκολίες. Όσοι πιστοί…         ΔΥΣΚΟΛΊΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΊΟ – ΑΝΤΙΜΕΤΏΠΙΣΗ   Όπως όλοι μας, έτσι και εγώ προβληματίζομαι για τον τρόπο αντιμετώπισης των παιδιών με μαθησιακές δυσκολίες ή άλλα ευρύτερα προβλήματα όπως ο αυτισμός, η νοητική καθυστέρηση κ.α. Το κεντρικό πρόβλημα είναι, κατά τη γνώμη μου, η ελλιπής μας επιμόρφωση σχετικά με την αντιμετώπιση αυτών των καταστάσεων. Όλοι μας ενδιαφερόμαστε και θέλουμε να βοηθήσουμε αυτά τα παιδιά, μας αποτρέπει όμως η απουσία των αναγκαίων γνώσεων από μέρους μας.Διαβάζοντας από το Χρυσόστομο μια ανάρτηση σχετικά με τα wikis, σκέφτηκα πως η τεχνολογία αυτή θα μπορούσε να μας βοηθήσει προκειμένου να διαχειριστούμε καλύτερα αυτές τις περιπτώσεις. Έτσι, κατασκεύασα την ιστοσελίδα Δυσκολίες στο Σχολείο – Αντιμετώπιση (το χώρο τον παρέχει η εταιρεία wetpaint η οποία προβάλλει και τις διαφημίσεις της Google) με στόχο τη μεταξύ μας επικοινωνία. Σίγουρα κάπου στην Ελλάδα θα υπάρχουν εκπαιδευτικοί που θα έχουν αντιμετωπίσει με επιτυχία τις προαναφερόμενες δυσκολίες ή υπάρχουν ειδικοί που έχουν τις απαραίτητες γνώσεις ούτως ώστε να μας καθοδηγήσουν στο δύσκολο έργο μας. Η ιστοσελίδα στοχεύει στη συγκέντρωση αυτής της εμπειρίας σ? ένα συγκεκριμένο χώρο και στην ελεύθερη πρόσβασή της απ? όλους. Η προσφορά σας μπορεί να είναι οτιδήποτε. Δειγματικές διδασκαλίες, δραστηριότητες, υλικό, θεωρητικές αναλύσεις. Ακόμα και αν δεν ξέρετε πολλά, μπορείτε να συνεισφέρετε με τις απορίες σας ή τη γνωστοποίηση της ιστοσελίδας σε άλλους που θεωρείτε ειδικούς. Το μόνο που απαιτείται είναι να προσέξετε ό,τι γράφετε να μην παραβιάζει τα πνευματικά δικαιώματα τρίτων.