Ανακοίνωση αποτελεσμάτων εξετάσεων Ελλήνων του εξωτερικού

1031 επιτυχόντες. Αριθμός υποψηφίων: 1431.

Ποσοστό επιτυχίας: 72%.

Δεν ανακοινώθηκαν ακόμη τα ποσοστά ανά κατηγορία. Πάντως έχουμε 400 υποψηφίους οι οποίοι δεν εισάγονται.

Να θυμίσω ότι ο υποψήφιος εισάγεται:

α) με 35 μόρια σε 5 μαθήματα για τις Κατηγορίες Ι και II.
β) αν γράψει πάνω από 10 στο μάθημα “Νεοελληνική Γλώσσα”, για τις υπόλοιπες κατηγορίες.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Δελτίο Τύπου, 15-10-2010

1 σχόλιο στο “Ανακοίνωση αποτελεσμάτων εξετάσεων Ελλήνων του εξωτερικού

1. Ανακοινώθηκαν και οι “βάσεις” εισαγωγής. Μπορεί να βρει κανείς πολλά “περίεργα”. Στην κατηγορία Ι εισάγεται υποψήφιος στην Ιατρική Πάτρας με 35.5 μόρια! Δηλαδή με 7.1 μέσο όρο στα 5 μαθήματα! Το ίδιο και στο Παιδαγωγικό Ρόδου.
    Τα ίδια ή λίγο καλύτερα και στην Κατηγορία ΙΙ.
    Στην Κατηγορία ΙΙΙ εισάγονται όσοι έγραψαν πάνω από 10 στο μάθημα Νεοελληνική Γλώσσα. Δυστυχώς δεν έχουμε ακόμη τα ποσοστά εισαγωγής ανά κατηγορία.
    Πιστεύω ότι είναι πολύ άδικο το σύστημα για τους υποψήφιους της Κατηγορίας ΙΙΙ. Δηλαδή στην Κατηγορία Ι εισάγεται ο υποψήφιος όπου θέλει γράφοντας 35 μόρια σε 5 μαθήματα και στην Κατηγορία ΙΙΙ μπορεί να ένας άριστος μαθητής με πολύ καλό βαθμό απολυτηρίου ξένου σχολείου να γράψει 9,9 στη Νεοελληνική Γλώσσα και να μην εισαχθεί.
    Αυτά.