D. MEETING IN SPAIN – ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ

VILLAVICIOSA DE OD?N, ΜΑΔΡΙΤΗ

(ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2008)

gha-1.jpg

Τον Οκτώβριο του 2007, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Μακαρονοπούλου Σταυρούλα και Κοτσομίτα Βασιλική επισκέφτηκαν το Ισπανικό σχολείο, C.E.I.P GHANDI , VILLAVICIOSA DE OD?N. Στη συνάντηση συμμετείχαν εκπαιδευτικοί από όλα τα εταιρικά σχολεία.

gha-2.jpg

Το σχολείο βρίσκεται στο όμορφο προάστιο της Μαδρίτης, Villaviciosa de Od?n. Η πόλη απέχει από τη Μαδρίτη περίπου μια ώρα. Το σχολείο λειτούργησε για πρώτη φορά πριν τρία χρόνια. Το κτίριο είναι καινούργιο με πολλές αίθουσες και κοινόχρηστους χώρους, με γυμναστήριο και ένα εστιατόριο όπου γευματίζουν όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου.

gha-5.jpg

Στη διάρκεια της επίσκεψης παρουσιάσαμε στους εκπαιδευτικούς και τους γονείς του σχολείου τα δυο πρώτα προϊόντα του σχολείου μας: το ημερολόγιο και το τραγούδι «Μύθοι, Θρύλοι και Παραμύθια». Επίσης, προβάλλαμε μια παρουσίαση Power Point για τη Νέα Σμύρνη και το σχολείο μας.

gha-6.jpg

Διδάξαμε για μια ώρα στη Β΄ τάξη του Ισπανικού σχολείου, συναντηθήκαμε με το Δήμαρχο της Villaviciosa de Od?n, ξεναγηθήκαμε στην πόλη και στη Μαδρίτη. Τέλος, επισκεφθήκαμε το Τολέδο όπου έζησε και ζωγράφισε τα αριστουργήματά του ο Δομίνικος Θεοτοκόπουλος, Ελ Γκρέκο.

VILLAVICIOSA DE OD?N, MADRID

(OCTOBER 2008)

gha-4.jpg

In October 2007, Ms Makaronopoulou Stavroula and Ms Kotsomita Vasso teachers of the 5th Primary School Neas Smyrnis, Athens, Hellas visited the Spanish partner school C.E.I.P GHANDI , VILLAVICIOSA DE OD?N. Teachers from all partner schools participated, too. Villaviciosa de Od?n is a suburb of Madrid, about one hour by car. The school was founded three years ago and the building is new and spacious with a lot of classrooms, a gym and a restaurant where teachers and students have lunch.

gha-7.jpg

During our visit, we presented to the teachers and the parents of the school our first two products for the second year of the project: the 2008 calendar and our song “Myths, legends and fairy tales”. We also presented Nea Smyrni and our school through a Power Point presentation.

We taught for one hour in the second grade of the Spanish school and met with the Mayor of the town. We also visited Toledo where Dominikos Theotokopoulos, El Greco, lived and painted his masterpieces.

gha-8.jpg