Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση

Αξιολόγηση ιστότοπου Δ.Δ.Ευβοίας

Ιστοσελίδα: https://blogs.sch.gr/dideeyvo/

Το συγκεκριμένο blog έχει δικό του domain και παραπέμπει άμεσα σε εκπαιδευτική σελίδα. Εξαιτίας αυτού καθιστάτε αυτόματα πιο αξιόπιστο. Επιπλέον οι συντάκτες του που ανακοινώνονται με τα ονόματά τους είναι σίγουρα πιο προσεκτικοί και σίγουροι για τις ανακοινώσεις τους.

Επίσης είναι ένα blog που ενημερώνεται άμεσα με τρέχοντα θέματα, υπάρχει τεκμηρίωση των πληροφοριών που δίνονται με άλλους συνδέσμους, με νόμους, με αντίστοιχες πηγές και δεν παρατηρείται αλλοίωση των πληροφοριών.

Δεν υπάρχουν διαφημίσεις, τα κείμενα είναι άρτια γλωσσικά και γραμμένα σύμφωνα με το κοινωνικοπολιτιστικό πλαίσιο της κοινωνίας.

Συγγραφέας στις 10 Ιανουαρίου 2019 στις 18:00 | Σχόλια & Παραθέσεις (0) | Μόνιμος Σύνδεσμος

Μνημονικός κανόνας

Στον Πλάτωνα αποδίδεται η φράση:

Αεί    ο    Θεός    ο     Μέγας   γεωμετρεί
3     1      4      1       5            9 »Όλο το άρθρο

Συγγραφέας στις 9 Δεκεμβρίου 2016 στις 13:18 | Σχόλια & Παραθέσεις (0) | Μόνιμος Σύνδεσμος

Προπαίδεια

Μάθετε την προπαίδεια του 9 κρύβοντας το δάχτυλο που δείχνει πόσες φορές πολλ/ζουμε το 9.

»Όλο το άρθρο

Συγγραφέας στις 27 Νοεμβρίου 2016 στις 11:35 και με ετικέτα  | Σχόλια & Παραθέσεις (0) | Μόνιμος Σύνδεσμος

Εικασία του Γκόλντμπαχ

Κάθε ακέραιος μεγαλύτερος του 2 μπορεί να γραφεί σαν άθροισμα δύο πρώτων.

Παραμένει άλυτη εδώ και 274 χρόνια.

Συγγραφέας στις 25 Νοεμβρίου 2016 στις 11:38 και με ετικέτα  | Σχόλια & Παραθέσεις (0) | Μόνιμος Σύνδεσμος

Υπόθεση του Riemann

Το πραγματικό μέρος κάθε μη τετριμμένης μηδενικής ρίζας της συνάρτησης ζ του Ρήμαν είναι 1/2.

Παραμένει άλυτη εδώ και 157 χρόνια

Συγγραφέας στις 25 Νοεμβρίου 2016 στις 11:34 και με ετικέτα  | Σχόλια & Παραθέσεις (0) | Μόνιμος Σύνδεσμος

«Ο Αρχιμήδης»

Συγγραφέας στις 25 Νοεμβρίου 2016 στις 11:31 | Σχόλια & Παραθέσεις (0) | Μόνιμος Σύνδεσμος

«Παιχνίδι και Μαθηματικά»-Μικρός Ευκλείδης

(ΜΑΘΗΤΕΣ Ε΄ ΚΑΙ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ)

Συγγραφέας στις 25 Νοεμβρίου 2016 στις 11:30 και με ετικέτα  | Σχόλια & Παραθέσεις (0) | Μόνιμος Σύνδεσμος

«Ο Ευκλείδης»

ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚΕΙΟ

Συγγραφέας στις 25 Νοεμβρίου 2016 στις 11:29 και με ετικέτα  | Σχόλια & Παραθέσεις (0) | Μόνιμος Σύνδεσμος

«Ο Θαλής»

ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚΕΙΟ

Συγγραφέας στις 25 Νοεμβρίου 2016 στις 11:28 και με ετικέτα  | Σχόλια & Παραθέσεις (0) | Μόνιμος Σύνδεσμος

Θαλής Ο Μιλήσιος

Ο Θααρχείο λήψης 5λής ο Μιλήσιος, (640 ή 624 π.Χ. – 546 π.Χ.) είναι ο αρχαιότερος προσωκρατικός φιλόσοφος, ο πρώτος των επτά σοφών της αρχαιότητας, μαθηματικός, φυσικός, αστρονόμος, μηχανικός, μετεωρολόγος και ιδρυτής της Ιωνικής Σχολής της φυσικής φιλοσοφίας στη Μίλητο.

»Όλο το άρθρο

Συγγραφέας στις 25 Νοεμβρίου 2016 στις 08:58 | Σχόλια & Παραθέσεις (0) | Μόνιμος Σύνδεσμος