Η συγγραφέας Μαριέττα Κοντου στο 2ο Γυμνάσιο Αγίου Δημητρίου “Δημήτρης Γληνός”

Την Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2019 η κα Μαριέττα Κόντου, συγγραφέας του βιβλίου «Φτου Ξελύπη» επισκέφτηκε το σχολείο μας, το 2ο Γυμνάσιο Αγίου Δημητρίου «Δημήτρης Γληνός» και συζήτησε με τους μαθητές/τις μαθήτριες του Α4. Οι μαθητές/ριες διάβασαν το βιβλίο στο πλαίσιο του μαθήματος της λογοτεχνίας και έκαναν διάφορες εργασίες με αφορμή το βιβλίο (βιβλιοπαρουσιάσεις, αφηγήσεις από διαφορετική οπτική γωνία, ψηφιακές εργασίες, εργασίες δημιουργικής γραφής και εικαστικές δημιουργίες).

Η κα Κόντου τους μίλησε για την πρωταγωνίστριά της, τη Νουρ, για την πηγή έμπνευσης της ιστορίας με την Κιταμπάν (δηλαδή τη γάτα της Νουρ), για τα ασυνόδευτα παιδιά, για τον παππού της Κωνσταντίνο που ήρθε μόνος του στην Ελλάδα μετά τη Μικρασιατική καταστροφή και για άλλα πολλά.

Οι μαθητές/ριες έδειξαν κάποιες από τις εικαστικές δημιουργίες τους και είπαν τις εντυπώσεις τους για το βιβλίο:

Αριστοτέλης: Μου έκανε εντύπωση η ψυχική δύναμη της Νουρ.

Μιχαέλα: Μου άρεσαν κάποιες φράσεις του βιβλίου που μας αφήνουν πολλά μηνύματα και είναι μαθήματα ζωής.

Ιωάννα: Μου άρεσε η αγάπη της Νουρ για την κολύμβηση και το γεγονός ότι δεν έχασε την ελπίδα της μέχρι το τέλος.

Αντρέας: Εκτός από το περιεχόμενο μου άρεσε ο τρόπος που περιγράφονται τα γεγονότα και γενικά ο τρόπος γραφής. Το βιβλίο διαβάζεται πολύ εύκολα και δεν κουράζει.

Δέσποινα: Μου άρεσε το θάρρος που έδειξε η Νουρ και η προσπάθειά της, για να πετύχει τον στόχο της. Δεν δείχνει να φοβάται που δεν έχει κοντά τους γονείς της και δεν χάνει τις ελπίδες της. Ακόμη αγωνίζεται, για να σωθεί αλλά και να σώσει τους ανθρώπους που είναι στη βάρκα.

Θανάσης: Η αγάπη της Νουρ για τη γάτα της

Δήμητρα: Μου άρεσε το πείσμα της Νουρ.

Δημήτρης: Όταν έχεις ένα στόχο αγωνίζεσαι, για να τον πετύχεις

Θεοδώρα: Μου άρεσε η εικονογράφηση του βιβλίου, εκτός από το περιεχόμενο.

Γιώργος: Η Νουρ δεν εγκατέλειψε τις προσπάθειές της παρά τις αντίξοες συνθήκες

Βίκυ: Η Νουρ κάνει τα πάντα για να σωθεί και συνεχίζει να αθλείται.

Ολίνα: Μου άρεσε πολύ η αφήγηση και τα μηνύματα που περνάει το βιβλίο.

Ανδρομάχη: Η δύναμη της Νουρ

Άγγελος: Το πείσμα και η δύναμη της Νουρ.

“Είμαστε παιιδά σαν όλα τα άλλα, τίποτα διαφορετικό, όμως γεννηθήκαμε σε τόπους που δεν είναι χαμογελαστοί και διαλέξαμε να μην τα παρατήσουμε και αντί να μας κυνηγάνε, να κυνηγάμε εμείς έναν στόχο”

Ευχαριστούμε θερμά την κα Μαριέττα Κόντου για την επίσκεψή της στο σχολείο μας.