Η συγγραφέας Ελένη Δικαίου στο 2ο Γυμνάσιο Αγίου Δημητρίου-Δημήτρης Γληνός

Την Παρασκευή, 27 Απριλίου 2018, η συγγραφέας εφηβικής και παιδικής λογοτεχνίας, Ελένη Δικαίου επισκέφτηκε το σχολείο μας και συναντήθηκε με τους μαθητές και τις μαθήτριες του  Α2, Β1, Β5 και Β4. Οι μαθητές/ριες στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας διάβασαν το βιβλίο της Ε. Δικαίου «Μου μαθαίνετε να χαμογελάω, σας παρακαλώ» υπό την καθοδήγηση των φιλολόγων Μιχάλη Μαρίας (τμήματα Α2, Β1, Β5) και Παναγιωτακοπούλου Ειρήνης (τμήμα Β4).

Οι μαθητές του Α2 Μάριος Κ., Κωτσανίνης Α. ,  Γεράσιμος Κ. και Παναγιώτης Καρ. παρουσίασαν τη συγγραφέα μέσα από ακροστιχίδες…

Έχουν βραβευτεί στην Ελλάδα και το εξωτερικό βιβλία της

Λογοτεχνικά βιβλία για εφήβους και παιδιά γράφει

Έχουν μεταφραστεί στη Γαλλία και στην Κορέα βιβλία της

Νέα Ιωνία Βόλου είναι ο τόπος γέννησής της

Η ιστορία ενός άσπρου γατούλη είναι ένα βιβλίο της

ΔΗΜΗΤΡΙΑ Θεσ/νίκης (2008) η παρουσίαση της θεατρικής διασκευής του βιβλίου Η κοιλάδα με τις πεταλούδες

Ιάσονας και οι Αργοναύτες είναι ένα βιβλίο της

Κρατικό Βραβείο Βιβλίου Γνώσεων για Παιδιά έχει λάβει για «Το μεγάλο ταξίδι του Οδυσσέα»

Άρχισε να ασχολείται με τη λογοτεχνία από τα μαθητικά της χρόνια

ΙΒΒΥ* είναι τιμητικός κατάλογος βιβλίων όπου έχουν συμπεριληφθεί μερικά βιβλία της

Οι θεοί δεν πεθαίνουν στην Πέλλα είναι ένα από τα βραβευμένα βιβλία της

Υποψήφια για το Διεθνές Βραβείο Άντερσεν ήταν το 2016

Μάριος Κ.  & Αναστάσιος Κ.

* ΙΒΒΥ-Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα-Outstanding Books For Young People With Disabilities 1999

Διεθνείς οργανώσεις πολλές είναι αυτές που έχει συμμετάσχει

Ιωνία Βόλου ο τόπος καταγωγής της

Και για την Ελληνική Μυθολογία βιβλία έχει γράψει

Αρκετά χρόνια εργάστηκε στις δημόσιες σχέσεις του ΟΤΕ

I99I η πρώτη εμφάνισή της στη λογοτεχνία.

Ο Νοέμβρης, ο μήνας που γεννήθηκε

Υποψήφια για πολλά βραβεία

Γεράσιμος Κ. & Παναγιώτης Κ.

Οι μαθητές/ριες όλων των τμημάτων χάρηκαν με αυτή τη συνάντηση. Μάλιστα ανέφεραν ότι θα ήθελαν κι άλλο χρόνο μαζί της. Τη Δευτέρα 30/4/2018 συζητήσαμε τις εντυπώσεις από την επίσκεψη της συγγραφέως. Κάποιες από τις εντυπώσεις των μαθητών/ριών:

Ιωάννης Καρ.: Μου άρεσε ο τρόπος με τον οποίο που περιέγραφε την επαγγελματική της σταδιοδρομία και μίλησε για το επάγγελμα της συγγραφέως.

Γεράσιμος Κ.: Ευδιάθετη, χρησιμοποιούσε εύστοχες εκφράσεις, μπορούσες να ταυτιστείς μαζί της

Παναγιώτα Κ. : Είχε ευφράδεια λόγου και μας έκανε να νιώθουμε οικεία μαζί της.

Ζέττα Ξ.: Μου άρεσε πολύ που γνώρισα από κοντά τη συγγραφέα του βιβλίου και συζητήσαμε θέματα που θίγονται στο βιβλίο της, όπως οι εξετάσεις. Ένα βιβλίο που καλό είναι να διαβαστεί κι από τους γονείς.

Άννα Λ.: Μου άρεσε που θεωρεί όλα τα βιβλία παιδιά της και για να μας το εξηγήσει χρησιμοποίησε παράδειγμα. Στο λόγο της χρησιμοποιούσε παραδείγματα, για να μας εξηγήσει κάποιες απορίες.

Δημήτρης Κ.: Μου άρεσε που βάζει άτομα από το φιλικό και οικογενειακό της περιβάλλον σε διάφορους ρόλους στα βιβλία της.

Εφραίμ Κ.: Ένιωσα οικειότητα με τη συγγραφέα, καθώς πιστεύω πως είχε πολλά κοινά με τους εφήβους.

Μελίνα Κ.: Μας μιλούσε σαν έφηβη και φαίνεται να γνωρίζει την ψυχολογία των εφήβων.

Άρτεμις Κ. : Ο τρόπος με τον οποίο μας μιλούσε ήταν πολύ γλυκός.

Χρήστος Κ.: Ένιωσα ότι μας καταλαβαίνει κι είναι κοντά στην ηλικία μας

Παναγιώτης Κ.: Μου άρεσε ο τρόπος που μας μιλούσε και μας προσέγγιζε και οι εκφράσεις που χρησιμοποιούσε

Κωνσταντίνος Μ. : Μου άρεσε που μας μιλούσε σαν έφηβη και ότι στα έργα της έχει βιωματικές αναφορές.

Γιάννης Κ.: Με εντυπωσίασε ο αστείος τρόπος με τον οποίο μας μιλούσε.

Αναστάσης Γ.: Ξεφύγαμε από τη ρουτίνα του μαθήματος.

Βασιλική Α.: Είναι ωραία εμπειρία να γνωρίζεις από κοντά τη συγγραφέα ενός βιβλίου που έχεις διαβάσει.

Κατερίνα Β.: Αναφέρθηκε και σε άλλα βιβλία της και μου κέντρισε το ενδιαφέρον και θα ήθελα να διαβάσω το βιβλίο της «Φόντο σε διπλό καθρέφτη».

Γιώργος Σακ.: Μου άρεσε που η συγγραφή βιβλίων είναι το πάθος της και γράφει τα βιβλία της με αγάπη.

Κωστής Τ.: Μου άρεσε που μπαίνει τη θέση των νέων

Αλεξάνδρα Τ.: Μου άρεσε που το βιβλίο της αναφέρεται σε προσωπικά βιώματα και μας είπε ότι Ιφιγένεια ήταν τελικά η ίδια.

Οι υπόλοιποι/ες μαθητές/ριες τοποθετήθηκαν πάνω στα σχόλια των συμμαθητών/ριών τους.

Στο τέλος της συζήτησης η κυρία Δικαίου υπέγραψε τα βιβλία των μαθητών και φωτογραφήθηκε μαζί τους.

Ήταν μια ωραία εμπειρία για τα παιδιά και ευχαριστούμε θερμά την κα Δικαίου για την τιμή που μας έκανε να επισκεφτεί το σχολείο μας και της ευχόμαστε τα καλύτερα.