Ο δρόμος για τον παράδεισο είναι μακρύς-Μαρούλα Κλιάφα: οι πρώτες εντυπώσεις…

Οι μαθητές/ριες του Α 2 διάβασαν το βιβλίο της Μαρούλας Κλιάφα «Ο δρόμος για τον παράδεισο είναι μακρύς». Η Κωνσταντίνα Μ. καταγράφει τις πρώτες εντυπώσεις:

Χρήστος Κ: Μου άρεσε η μορφή του βιβλίου, δηλαδή τα γράμματα που έστελνε το ένα κορίτσι στο άλλο.

Γιάννης: Μου άρεσε που έθιγε πολλά θέματα (π.χ. ρατσισμός, φιλία, διαφορετικότητα) και περνούσε μηνύματα. Επίσης, ήταν πολύ κατανοητό και δεν με δυσκόλεψε καθόλου.

Παναγιώτης Κ. Η πλοκή ήταν πολύ ενδιαφέρουσαdownload

Μάριος Κ. : Μου άρεσε που τα «ψέματα» της Ελένης ήταν πολύ αληθοφανή. Ακόμα κι εμείς ως αναγνώστες τα πιστέψαμε.

Γεράσιμος: Μου άρεσε που το βιβλίο ήταν σύγχρονο και ανέφερε σύγχρονα θέματα . Είναι ρεαλιστικό και θίγει θέματα που απασχολούν την εποχή μας.

Παναγιώτα: Το διάβασα με ευχαρίστηση

Χρήστος Κυρ.:  Μου άρεσε η πλοκή και η εξέλιξη της ιστορίας

Ιάσονας: Μου άρεσε η στιγμή που η Βερόνικα έμαθε οτι της έλεγε ψέματα η Ελένη και η αποκάλυψη της αλήθειας. Επίσης, το τέλος μιας και τα δύο κορίτσια συνέχισαν να είναι φίλες

Άννα: Μου άρεσε το λεξιλόγιο και οι σκηνές με χιούμορ. Επίσης μου άρεσε η ανατροπή.

Γιώργος Κ.: Μου άρεσε γιατί είναι ανατρεπτικό και συγκινητικό.

Άρτεμις: Μου άρεσε γιατί είχα αγωνία για το τέλος. Σε κάθε γράμμα έμπαινα στη θέση της πρωταγωνίστριας.

Τα υπόλοιπα παιδιά τοποθετήθηκαν στις απόψεις των συμμαθητών/ριών τους.

Στη σελίδα «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΡΙΩΝ» – Η Διαδικτυακή τάξη και στο blogger… θα αναρτηθούν δείγματα των εργασιών τους.