↑ Επιστροφή σε ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

ΦΑΚΕΛΟΣ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ

Οι ψυχολογικές ρίζες του ρατσισμού

Τι είναι ρατσισμός; Ποια τα είδη του;

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να διαβάσετε ένα κείμενο για τα είδη του ρατσισμού  (εθνικός, κοινωνικός, φυλετικός κ.ά.), τα αίτια που οδηγούν σε ρατσιστικές συμπεριφορές (ξενοφοβία, προκαταλήψεις και στερεότυπα, χαμηλό πνευματικό και μορφωτικό επίπεδο κ.ά.), τις επιπτώσεις (παραβίαση ανθρώπινων δικαιωμάτων, περιθωριοποίηση ανθρώπων και ομάδων κ.ά.) καθώς και τους τρόπους αντιμετώπισης αυτού του φαινομένου από διάφορους φορείς ή θεσμούς (σχολείο, οικογένεια, πολιτεία).

Ρατσισμός:αίτια-συνέπειες-τρόποι αντιμετώπισης

Στον σύνδεσμο που ακολουθεί μπορείτε να διαβάσετε έκθεση μαθήτριας που βραβεύτηκε στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό 2011 της Υ.Α. του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες με θέμα «Ρατσισμός και ξενοφοβία. Επικίνδυνα φαινόμενα για μια χώρα»

Έκθεση μαθήτριας για την ξενοφοβία και τον ρατσισμό

Η ψυχολογία της ξενοφοβίας και του ρατσισμού