Correspondance scolaire … Στην αναζήτηση …

2 Μάρτιος 2010

Καθώς η επικοινωνία με Αζόρες προχωρά με ρυθμό χελώνας, μπήκαμε ..στον πειρασμό να αναζητήσουμε πιο γρήγορους και ευέλικτους συμμαθητές από άλλες χώρες που ίσως είναι πιο πρόθυμοι να δουλέψουν μαζί μας.

Και βρήκαμε !!! Μάλλον !!!

Έχουμε τις διευθύνσεις από τέσσερα νέα σχολεία που οι συνάδελφοι της γαλλικής γλώσσας ενδιαφέρονται να συνδέσουν τις τάξεις τους με γαλλομαθείς μαθητές από άλλες χώρες, να ανταλλάξουν πληροφορίες για την πατρίδα τους, τις διατροφικές τους συνήθειες, τις γιορτές τους και τα προσωπικά τους ενδιαφέροντα.

Πρόκειται για :

• ένα γυμνάσιο στο ‘Εμπολι της Ιταλίας, δίπλα στη Φλωρεντία, με μαθητές από 11 έωσ 14 χρονών

• ένα ινστιτούτο γαλλικής γλώσσας, στην Καπένα Λάζιο, κοντά στη Ρώμη, με έφηβους των 12 με 13 χρόνων

• ένα γυμνάσιο στη Βαρσοβία της Πολώνιας με μαθητές από 14 έως 16 χρόνων και

• ένα γυμνάσιο στο Νόριλσκ της Ρωσσίας με αρχάριους μαθητές 14 χρόνων

Η επικοινωνία ξεκίνησε…. περιμένουμε τις απαντήσεις τους!