Επιμορφωτικό σεμινάριο στο σχολείο μας, στα πλαίσια συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

275028892 524980679043816 4060546631259270730 nΤην Παρασκευή, 4 Μαρτίου 2022, η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Πρότυπου Λυκείου Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων, είχαν την χαρά και την τιμή να φιλοξενήσουν στον χώρο του σχολείου την κ. Ευαγγελία Καραγιάννη Καραγιαννοπούλου, Κοσμήτορα της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών και Καθηγήτρια Εκπαιδευτικής Ψυχολογίας στο Τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και τον κ. Κωνσταντίνο Κώτση, Επίκουρο Καθηγητή Παιδοψυχιατρικής στο Τμήμα Ιατρικής και στο Κοινοτικό Κέντρο Ψυχικής Υγείας Παιδιών και Εφήβων της Ψυχιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Η συνάντηση αυτή αποτελεί μέρος του Προγράμματος Συνεργασίας μεταξύ του Πρότυπου Λυκείου Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων και του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων υπό την αιγίδα της Κοσμητείας της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών σε συνεργασία με το Κοινοτικό Κέντρο Ψυχικής Υγείας Παιδιών και Εφήβων, και ήταν η πρώτη δια ζώσης συνάντηση μετά από τέσσερις διαδικτυακές διαλέξεις που πραγματοποιήθηκαν κατά το διάστημα Ιανουαρίου – Μαρτίου 2022.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το σχολείο μας καθώς έχει στόχο την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών σχετικά με την αντιμετώπιση των αυξημένων προβλημάτων ψυχικής υγείας που εντοπίζονται στις σχολικές κοινότητες αφενός λόγω των διαφόρων και διαφορετικών προκλήσεων της σύγχρονης εκπαιδευτικής πραγματικότητας αφετέρου λόγω των ειδικών συνθηκών που διαμορφώθηκαν εξαιτίας της πανδημίας Covid-19.

Ευχαριστούμε θερμά και τους δύο εκλεκτούς προσκεκλημένους για την άμεση ανταπόκρισή τους, την αμέριστη υποστήριξη και την πολύτιμη συνδρομή τους στην υλοποίηση του παραπάνω προγράμματος. Ελπίζουμε ότι μετά την ολοκλήρωση του θα είμαστε σε θέση να βρούμε τους πιο ενδεδειγμένους τρόπους χειρισμού, αντιμετώπισης και επίλυσης σχετικών προβλημάτων.