Διαδικτυακή εκδήλωση με την Πρόεδρο της Δημοκρατίας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας, Δευτέρα 8 Μαρτίου, διοργανώθηκε από την Προεδρία της Δημοκρατίας μία διαδικτυακή εκδήλωση, στην οποία συμμετείχαν 7 σχολεία από όλη την Ελλάδα  μεταξύ αυτών και το σχολείο μας, το Πρότυπο ΓΕΛ Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων, ύστερα από σχετική πρόσκληση την οποία με τιμή αποδεχτήκαμε. Το σχολείο μας εκπροσώπησε η μαθήτρια της Β’ Λυκείου, Κυριακή Γκουργκούλη, η οποία συμμετέχει και στο πρόγραμμα “Βουλή των Εφήβων”. Οι μαθητές και μαθήτριες (το κάθε σχολείο εκπροσωπήθηκε από ένα μαθητή/τρια) είχαν την τιμή να συνομιλήσουν με την Πρόεδρο της Δημοκρατίας, κ. Σακελλαροπούλου, διατυπώνοντας τις απόψεις τους σχετικά με το πώς βλέπουν το ρόλο της γυναίκας μέσα από τον περίγυρό τους, το σχολείο, τις παρέες, την οικογένειά τους.

Το δελτίο τύπου του σχολείου:

ΠΡ_ΓΕ.Λ._ΖΩΣΙΜΑΙΑΣ_ΣΧΟΛΗΣ ΔΕΛΤΙΟ_ΤΥΠΟΥ

EPISTOLH DHMARXOY-10032021093411