Αίτηση Δήλωση για πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ 2021 – ΜΟΝΟ μαθητές

Αίτηση Δήλωση για πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ – ΜΟΝΟ μαθητές

Η προθεσμία υποβολής από τους μαθητές με mail προς το Λύκειο είναι 25-30 Νοεμβρίου.

Σας γνωρίζουμε ότι, όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2021 των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν, με e-mail, στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση (Α-Δ) υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.

Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία πρέπει να τηρηθεί από όλους τους υποψηφίους.

Το έντυπο της Αίτησης – Δήλωσης (βλέπε συνημμένο) αναρτάται στο
διαδίκτυο (στην επίσημη ιστοσελίδα www.minedu.gov.gr, στο σύνδεσμο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ).

Ο/Η υποψήφιος/α κατεβάζει και αποθηκεύει το αρχείο της Αίτησης – Δήλωσης στον υπολογιστή του.

Στη συνέχεια το συμπληρώνει με όποιο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου διαθέτει.

Τέλος το αποστέλλει συμπληρωμένο(μόνο τα γκρι στοιχεία) ηλεκτρονικά (με e-mail),

μέσα στην προβλεπόμενη προθεσμία 25-30 Νοεμβρίου 2020 στο Λύκειο που φοιτά.

το mail Σχολείου είναι:

mail@lyk-zosim.ioa.sch.gr

ή

lykzosim@sch.gr

Περισσότερες πληροφορίες για τον τρόπο και τη διαδικασία υποβολής των Αιτήσεων – Δηλώσεων, θα βρείτε στην επίσημη ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας www.minedu.gov.gr , στο σύνδεσμο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.

•  Οι μαθητές/ριες της τελευταίας τάξης Γενικού Λυκείου, οι οποίοι/ες θα συμμετάσχουν στις
    πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2021, θα εξεταστούν σε τέσσερα (4) μαθήματα και θα είναι υποψήφιοι/ες
    για ένα (1) μόνο συγκεκριμένο Επιστημονικό Πεδίο ανάλογα με την Ομάδα Προσανατολισμού όπου
    ανήκει ο/η υποψήφιος/α.
  • Οι μαθητές/τριες εξετάζονται υποχρεωτικά στα μαθήματα της Ομάδας
    Προσανατολισμού που ήδη έχουν επιλέξει και παρακολουθούν.

.

ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΕΛ 2021

ΑΙΤΗΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ  ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ – ΔΗΛΩΣΗΣ ΓΕΛ