ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΥΤΙΝΑΣ

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ – ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ

Απρ 202310

ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Στις 30 Ιανουαρίου εορτάζονται οι Τρεις Ιεράρχες, τρεις άγιοι και Θεολόγοι της Ορθόδοξης Χριστιανικής πίστεως, προστάτες των γραμμάτων και των μαθητών, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, ο Βασίλειος ο Μέγας και ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός ή Θεολόγος. Η γιορτή των Τριών Ιεραρχών είναι γιορτή των δασκάλων και των μαθητών, των σχολείων και των γραμμάτων, των βιβλίων και της μάθησης. Φέτος παρακολουθήσαμε την Πανηγυρική Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό του Αγίου Τρύφωνος  και το σχολείο μας εκπροσώπησε , εκφωνώντας έναν σπουδαίο πανηγυρικό λόγο, η κα Ελένη Καλοπίση, φιλόλογος του ΓΕΛ Βυτίνας.

Στη συνέχεια , παρουσία του Δημάρχου Γορτυνίας κου Ευστάθιου Κούλη  και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων των μαθητών του Γυμνασίου και Λυκείου Βυτίνας, ακολούθησε η κοπή της βασιλόπιτας για το νέο έτος, την οποία προσέφερε ο Σύλλογος.Δύο τυχεροί μαθητές κέρδισαν το φλουρί και συμβολικά δωράκια, προσφορά του Συλλόγου και αυτά.

ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ

από κάτω από: ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ – ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Απρίλιος 2023