Συμμετοχή του σχολείου μας στο 6ο Ευρωπαικό Μαθητικό Συνέδριο στη Βενετία.

Όπως πέρσι έτσι και φέτος το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε στο 6ο Ευρωπαικό Μαθητικό συνέδριο στη Βενετία από 21 μαθητές και μαθήτριες και 3 καθηγητές/ καθηγήτριες.

Τα παιδιά μας παρουσίασαν τις εργασίες τους οι οποίες είχαν τον τίτλο ΓΕΦΥΡΕΣ εμπνευσμένο από τη Βενετία.  Οι εργασίες τους εκτός από έρευνα και παρουσίαση, περιελάμβαναν και δραματοποίηση πινάκων και έργων τέχνης της Αναγεννησιακής περιόδου αλλά και της σύγχρονης εποχής.

Εκτός από τις γνώσεις και τις ταξιδιωτικές εμπειρίες – καθώς επισκέφτηκαν ΒΕΝΕΤΙΑ, ΠΑΝΤΟΒΑ, ΦΕΡΑΡΑ, ΒΕΡΟΝΑ και ήρθαν σε επαφή με τα στοιχεία του ελληνισμού εκεί – τα παιδιά μας απέκτησαν την επαφή με άλλα σχολεία της επικράτειας και αξέχαστες αναμνήσεις.

Όλη τη δράση προετοίμασαν και οργάνωσαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΛΟΥΛΟΥΔΑ και ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ.

Τα παιδιά συνόδευσαν στο ταξίδι τους οι κ.κ. Ζαφειριάδου, Δημητροπούλου και Γοριδάρης.

Οργανώνεται η διάχυση αυτής της δράσης και στους υπόλοιπους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας.