Το σχολείο μας

Σας καλωσορίζουμε στο Γενικό Λύκειο Βουλιαγμένης, ένα σχολείο με σύγχρονες υποδομές και καταρτισμένους εκπαιδευτικούς.

Το σχολείο μας βρίσκεται σε πευκόφυτη περιοχή, στην είσοδο της πόλης της Βουλιαγμένης, πολύ κοντά στην παραλία του Καβουρίου. Στεγάζεται σε ένα σύγχρονο κτήριο μοναδικής αρχιτεκτονικής και διαθέτει τεχνολογικά εξοπλισμένες αίθουσες διδασκαλίας, σύγχρονο Εργαστήριο Πληροφορικής, Εργαστήριο Χημείας, Εργαστήριο Φυσικής και Βιβλιοθήκη ΕΠΕΑΕΚ.

Στη σχολική μας κοινότητα εργαζόμαστε με στόχο τη δημιουργία ενός δημοκρατικού συμπεριληπτικού σχολείου, όπου όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριές μας θα έχουν πρόσβαση στην ποιοτική μάθηση. Ενός σχολείου που νοιάζεται για τον κάθε μαθητή και την κάθε μαθήτρια ξεχωριστά, που επιβραβεύει την προσπάθεια και ενθαρρύνει την αριστεία.

Επιδιώκουμε την πολύπλευρη ανάπτυξη των μαθητών και των μαθητριών μας, γνωστική, πνευματική, κοινωνική και ηθική, την ανάπτυξη της κριτικής σκέψης τους, την εξοικείωση με τη Σύγχρονη Τεχνολογία,  την ενασχόλησή τους με την επιστημονική έρευνα. Επιθυμούμε να καλλιεργήσουμε τον σεβασμό τους προς το περιβάλλον όπως και τον σεβασμό στην πολιτιστική μας κληρονομιά.

Εργαζόμαστε για ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία, που προετοιμάζει τους μαθητές και τις μαθήτριες να καταστούν ενεργοί πολίτες, πολίτες του κόσμου. Οραματιζόμαστε ένα σχολείο ενταγμένο σε δίκτυα, σε εθνικό και διεθνές επίπεδο.

Πέρα από τη συστηματική ενασχόληση με τη γνώση, κάθε χρόνο σχεδιάζουμε με μεράκι καινοτόμες εκπαιδευτικές δράσεις και προγράμματα, που εκκινώντας από την προσωπική εμπειρία των μαθητών και των μαθητριών μας στοχεύουν να τους δημιουργήσουν νέα ενδιαφέροντα, να τους δώσουν την ευκαιρία να εκφραστούν με τον δικό τους τρόπο, να δημιουργήσουν, να προσεγγίσουν τη γνώση βιωματικά.

MYSEN received 633506803704576  ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ 82191066 779453292530710 4932663321187844096 n

Ομάδες και όμιλοι ποικίλων ενδιαφερόντων και με πλούσια δράση λειτουργούν στο σχολείο μας: θεατρικός όμιλος, επιχειρηματικός όμιλος, λογοτεχνική ομάδα, περιβαλλοντική ομάδα, μουσική ομάδα, ομάδα ρομποτικής, ομάδα Formula 1, ομάδα τοπικής ιστορίας, ομάδα φωτογραφίας.

344589236 633872978598075 2454601478500024317 n  342217740 568143602106004 2718689309342994591 n

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας συμμετέχουν και διακρίνονται σε Ευρωπαϊκά Μαθητικά Συνέδρια, σε Συνδιασκέψεις και Διεθνή Συνέδρια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων, στους Διαγωνισμούς Euroscola και ΘΑΛΗΣ,  σε Διαγωνισμούς Ρομποτικής και  Formula 1,  στον Οικονομικό Διαγωνισμό ΕΡΜΗΣ, στην Εικονική επιχείρηση ΣΕΝ (JA EUROPE),  στην Οικονομική Ολυμπιάδα, στους σχολικούς αθλητικούς αγώνες του Δήμου μας αλλά και της περιφέρειας, σε πανελλήνιους αθλητικούς αγώνες.

Η κατάκτηση του 1ου Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος Πόλο το 2023 αποτελεί μια ξεχωριστή διάκριση.ΠΟΛΟ 2023

Στο σχολείο μας πιστεύουμε στη δύναμη της συνεργασίας σε όλα τα επίπεδα: συνεργασία μεταξύ εκπαιδευτικών, συνεργασία μεταξύ μαθητών και μαθητριών, συνεργασία εκπαιδευτικών με μαθητές και μαθήτριες, συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, με τον Δήμο, με τοπικούς και ευρύτερους φορείς, με σχολικές μονάδες της χώρας μας και άλλων χωρών, συνεργασίες που θα συμβάλουν στη δημιουργία ενός σχολείου ανοιχτού στον κόσμο.

Ευχόμαστε γόνιμες συνεργασίες προς όφελος όλων των μελών της εκπαιδευτικής μας κοινότητας!

Η Διευθύντρια                                                  Ο Σύλλογος Διδασκόντων

Μαρία Κασκαντάμη