24 Ιούν 2014

“Η Νίκη πάει σχολείο”, στο Λύκειο Τυχερού

Συντάκτης: ΤΣΑΠΑΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ | Κάτω από: Ανακοινώσεις, Ενημέρωση γονέων, Καινοτόμες δράσεις, Φιλολογείν
nice

Η Γ’ τάξη του ΓΕ.Λ. Τυχερού «φωτογραφίζει» τη Νίκη

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Η Νίκη πάει Σχολείο”  έδωσε την αφορμή να ασχοληθούμε με το περίφημο γλυπτό της Νίκης της Σαμοθράκης. Οι εννέα  μαθητές της Γ’ Λυκείου αποτέλεσαν την ομάδα έρευνας – μάλιστα αφιέρωσαν πολύτιμο χρόνο από τη μελέτη τους, ώστε να συγκεντρώσουν στοιχεία για τις περιπέτειες του συγκεκριμένου αγάλματος. Παράλληλα, με τη συνεργασία όλων, δημιούργησαν μια  αφίσα, δίνοντας μια νέα, πιο «ψηφιακή» διάσταση στην εικόνα της Νίκης, ενώ, διακόσμησαν μια κατασκευή αρχειοθέτησης με θέματα εμπνευσμένα από άγαλμα.

Μέσα από την παραπάνω δράση οι μαθητές συνειδητοποίησαν  τη διαχρονική σπουδαιότητα της Νίκης της Σαμοθράκης και ανέπτυξαν τις ικανότητές τους, εμπνεόμενοι από το γλυπτό.

nice