Διοργάνωση σεμιναρίου για την Βία και τον Εκφοβισμό

Ένα δίκτυο σχολείων αποτελούμενο από 6 σχολικές μονάδες (τα ΓΕΛ Τυχερού, Σαμοθράκης, 2ο Ορεστιάδας, 4ο Αλεξανδρούπολης και τα Γυμνάσια Τυχερού και 2ο Αλεξανδρούπολης) διοργάνωσαν στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών σεμινάριο με θέμα «Εκφοβισμός και επιθετικότητα των μαθητών/τριών στο σχολείο σε εποχή πανδημίας: Πρόληψη,  αντιμετώπιση». Το σεμινάριο υλοποιήθηκε την Πέμπτη 17 Μαρτίου το απόγευμα με την υποστήριξη του Εργαστηρίου Συμβουλευτικής, Ψυχοκοινωνικής Υποστήριξης και Κοινοτικών Παρεμβάσεων του Τμήματος Κοινωνικής Εργασίας του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής με ομιλητή τον Επίκουρο Καθηγητή του Τμήματος κ.Θεολόγο Χατζηπέμου. Στη διάρκεια του σεμιναρίου παρουσιάστηκε το θεωρητικό πλαίσιο και έγινε η αποσαφήνιση των όρων «βία, επιθετικότητα, εκφοβισμός», ούτως ώστε οι εκπαιδευτικοί να είναι σε θέση να αναγνωρίζουν το κάθε φαινόμενο και να το αντιμετωπίζουν ανάλογα. Έγινε αναφορά στους τρόπους αντιμετώπισης των φαινομένων αλλά κυρίως δόθηκε έμφαση στους τρόπους πρόληψης εμφάνισης τέτοιων φαινομένων.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας παρακολούθησαν στο σύνολό τους το σεμινάριο και αυτό υποδεικνύει το ενδιαφέρον τους για τη δημιουργία ενός σχολικού κλίματος το οποίο θα δίνει τη δυνατότητα σε όλους τους μαθητές να δραστηριοποιούνται και να κοινωνικοποιούνται με ασφάλεια και ελευθερία μέσα σ’ αυτό, χωρίς να νοιώθουν ντροπή ή φόβο.