22 Ιαν 2014

ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ (ΤΟΛΓΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ)

Συντάκτης: Αρβανιτοπούλου Μαρία | Κάτω από: Εργασίες μαθητών, Φιλολογείν
homework

Εργασεια   1                                                                                                                                                        Μεσα απο το κειμενο ο συγγραφεας περιγραφει γλαφυρα και παραστατικα τους εσωτερικους και εξωτερικους χωρους οπως το ταπεινο σπιτι της σιορας Επιστημης την αυλη της και την θεα της απο το παραθυρο.                                                                                                                                                                     Αποφευγει να ωραιοπηεισει καταστασεις και προσωπα.Περιγραφει τις ζωες των ηρωων αντεικειμενικα χωρις περιττα σχολεια.                                                                                                                                                                               Δινει εμφαση στις καθημερινες ασχολιες των ηρωων στα προβληματα τους στα συναισθηματα τους και στις συνηθειες τους.                                                                                                                                                                    Ο αφηγητης ειναι αμετοχος στην ιστορια δεν παρεμβαινει και δεν σχολιαζει τα γεγονοτα και τα προσωπα ετσι ο αναγνωστης σχηματιζει τη δικη του αποψη.                                                                                                                Παραδειγματα: 1 πρωινο ξυπνημα της κορης και της μητερας , 2 Περιγραφη του σπιτιου, 3 Περιγραφη του χαρακτηρα του συζηγου.

Εργασεια 2

Το χρημα δυστηχως εχει καταλυτικη δυναμη καθως ειναι απαρετητο για να συνεχισουν τη ζωη τους.                                                                                                                                                                                                                              Περισσοτερο αναγκη το εχει ο Ανδρεας  καθως πιστευει πως μονο με το χρημα μπορουν να προχωρησουν.Η Ρηνη πιο συναισθηματικος χαρακτηρας πιστευει πως αρκει μονο η δουλεια τους για να προχωρησουν την κοινη τους ζωη.                                                                                                                         Ομως καθοριστικο ρολο παιζει και η μητερα της Ρηνης η οποια εχει και αυτη αναγκη το χρημα λογο της φτωχειας της.                                                                                                                                                                                          Δυστηχως λογω τον χρηματων αποφασιζουν να χωρησουν αφου η μητερα η μητερα αρνειτε να δωσει στον Ανδρεα περισσοτερα χρηματα απ’οσα ζηταει ο ιδιος ο Ανδρεας.                                                   Η Ρηνη που μαλον νιοθει να την μειωνει η κινηση του αυτη του Ανδρεα και της μητερας της θυμονει και αποφασιζει να σταθει στα ποδια της και να συνεχισει μονη της τη ζωη της χωρις αυτους παρα την κινηση που εκανε ο Ανδρεας για να την κανει να αλλαξει γνωμη.