Δράση 2

Στο πλαίσιο υλοποίησης του εκπαιδευτικού προγράμματος για τα  Ανθρώπινα Δικαιώματα «Εγώ κι Εσύ Μαζί» και με αφορμή τις 10.12.2020, Παγκόσμια Ημέρα Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, το ΓΕΛ Τυχερού πραγματοποίησε δράση με σκοπό την έκφραση συμπαράστασης και αλληλεγγύης στο προσωπικό που εργάζεται στα νοσοκομεία (γιατρούς, νοσηλευτές, καθαριστές, τραπεζοκόμους, μάγειρες, φύλακες και το διοικητικό προσωπικό) που μάχεται αυτές τις δύσκολες ώρες για την προάσπιση του δικαιώματος όλων στην υγεία.

Συγκεκριμένα,  οι μαθητές/ριες είχαν τη δυνατότητα να στείλουν ηλεκτρονικά το δικό τους μήνυμα, τη δική τους κάρτα συμπαράστασης, τα οποία αφού θα συγκεντρωθούν από τους υπεύθυνους της Διεθνούς Αμνηστίας θα μοιραστούν σε νοσοκομεία αναφοράς και κέντρα υγείας την ημέρα που θα αρθούν τα μέτρα περί μετακινήσεων.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν!