eTwinning Τσαπάνης

Η γυναίκα στην ιστορία και στη λογοτεχνία το 19ο και 20ο αιώνα

Μία eTwinning σαυνεργασία μεταξύ του ΓΕΛ Τυχερού με υπεύθυνο τον φιλόγολο κο. Τσαπάνη Χρήστο και το Εσπερινό Γυμνάσιο Ορεστιάδας με υπέυθυνη εκπαιδευτικό την κα. Θωμαϊς Ζαβαλιάρη.

Διαδικασία της εργασίας

Η συγκεκριμένη διδακτική δραστηριότητα εξελίχθηκε διαθεματικά, καθώς οι μαθητές άντλησαν υλικό από διαφορετικά γνωστικά αντικείμενα, όπως η Ιστορία, η Φυσική, η Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή και η Ιστορία της Τέχνης.

Οι μαθητές, εργαζόμενοι ομαδοσυνεργατικά:

1/ Χρησιμοποίησαν τα σχολικά εγχειρίδια Ιστορίας, Φυσικής, Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, Ιστορίας της Τέχνης και το διαδίκτυο ως πηγή αναζήτησης κειμένων/άρθρων, βίντεο, εικόνων.

2/ Ασκήθηκαν στην αξιοποίηση πληροφοριών και συνέθεσαν κείμενα

3/ Παρήγαγαν πρόγραμμα παρουσίασης στα ελληνικά και στα αγγλικά και συνέθεσαν μια αφίσα.

Αποτελέσματα

Οι μαθητές:

1/ Μελέτησαν τη διαδρομή της γυναίκας στην ιστορία και στην τέχνη του 19ου και του 20ου αιώνα, κατανοώντας και ερμηνεύοντας παράλληλα τις κοινωνικές συνθήκες που επηρέαζαν τη θέση των γυναικών.

2/ Εξοικειώθηκαν με τον τρόπο αναζήτησης πληροφοριών είτε μέσω ιστοεξερεύνησης είτε μέσω ελεύθερη αναζήτησης.

3/ Εξασκήθηκαν στη συγγραφή διαφόρων κειμενικών ειδών μέσω google doc.

4/ Αντιλήφθηκαν τα πλεονεκτήματα της ομαδικής συνεργασίας -και μάλιστα της εξ αποστάσεως συνεπεξεργασίας του υλικού- μέσα από τη διαδικασία της ερευνητικής εργασίας.

5/ Δημιούργησαν πρόγραμμα παρουσίασης στα ελληνικά και στα αγγλικά ενώ παράλληλα συνέθεσαν μια αφίσα, βασισμένη στο θέμα της δραστηριότητας.

Τελικά προϊόντα

Η σελίδα του έργου στο Twinspace