Σχολεία – Πρέσβεις Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Το Πρόγραμμα απευθύνεται στους εκπαιδευτικούς και μαθητές των λυκείων και στοχεύει να ενθαρρύνει τους μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, να κατανοήσουν τα δικαιώματα τους ως ευρωπαίοι πολίτες, να γνωρίσουν το έργο και τις αρμοδιότητες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και των Μελών του και να αντιληφθούν πως μπορούν να συμμετέχουν καλύτερα στη διαμόρφωση της του δημοσίου βίου και στην εμπέδωση της πολιτικής δημοκρατίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
 Ενόψει των Ευρωπαϊκών Εκλογών του ερχόμενου Μαΐου, φέτος οι δράσεις των σχολείων επικεντρώνονται σε αυτό το θέμα και ειδικότερα τη λειτουργία της αντιπροσωπευτικής κοινοβουλευτικής δημοκρατίας και τη συμμετοχή των πολιτών και ιδιαίτερα των νέων στην εκλογή των μελών του ΕΚ.
Δείτε τον ιστότοπο των Δράσεων του ΓΕΛ Τυχερού, εδώ
Στην Ελλάδα το εν λόγω πρόγραμμα υλοποιείται με την έγκριση και υποστήριξη της Βουλής των Ελλήνων και του Υπουργείου Παιδείας.
Κατεβάστε το αρχείο  European elections final