Υπεύθυνη δήλωση περί μη προσέλευσης μαθητών λόγω COVID-19

Σας γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚ 1765/τ.Β΄/8-5-2020 δημοσιεύθηκε η με αρ. πρωτ. 52840/ΓΔ4/08-05-2020 Υ.Α. με θέμα «Ρύθμιση απουσιών μαθητών /τριών διδακτικού έτους 2019-2020» που αφορά τις απουσίες των μαθητών/τριών, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν μετά την επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων, και δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, εφόσον ο γονέας ή κηδεμόνας τους ή οι ίδιοι/ες, εάν είναι ενήλικοι/ες, υποβάλουν σχετική υπεύθυνη δήλωση, που θα αναγράφει τα οριζόμενα στην εν λόγω απόφαση.

Σε περίπτωση που κάποιος κηδεμόνας μαθητή/τριας μας επιθυμεί να κάνει χρήση της παραπάνω Υ.Α. παρακαλείται να αποστείλει την Υπευθυνη δήλωση συμπληρωμένη, υπογεγραμμένη και σκαναρισμένη με φαξ ή email στο σχολείο ή να προσέλθει ο ίδιος στο σχολείο να την υπογράψει.