Πολιτιστικό Πρόγραμμα από το ΓΕΛ Τήνου

Φέτος στο Σχολείο μας πραγματοποιούμε ένα πολιτιστικό πρόγραμμα με την ευθύνη και την υποστήριξη των καθηγητών μας, κ. Ανδρομάχης Κουμπή, κ. Μαργαρίτας Απέργη και κ. Παναγιώτη Μπουζαλάκου με θέμα: «Μαρμάρινες Τηνιακές Κρήνες: καμωμένες με μαστοριά, ανθεκτικές στο χρόνο λόγω της…. μαρμαρένιας… φὐσης τους». Την Κυριακή  20 Δεκεμβρίου στα πλαίσια του προγράμματος οι μαθητές της Β΄ τάξης Γενικού Λυκείου που συμμετέχουμε στο πρόγραμμα γίναμε ερευνητές και ερευνήτριες με σκοπό να γνωρίσουμε και να ευαισθητοποιηθούμε σχετικά με ένα στοιχείο της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, τις μαρμάρινες κρήνες. Μέσα από ένα διαφορετικό τρόπο μάθησης, που συνδύαζε την έρευνα με το παιχνίδι συνειδητοποιήσαμε τι σημαίνει «προσέχω … γύρω μου …τον τόπο μου». Στην προσπάθειά μας αυτή είχαμε συνοδοιπόρο και καθοδηγητή τον κ. Αλέκο Φλωράκη, τον οποίο και ευχαριστούμε πολύ.

Σας ευχόμαστε Καλά Χριστούγεννα!   Καλές γιορτές!

DSC_0009 DSC_0080 DSCN0909 DSCN0911 DSCN0912 DSCN0913 DSCN0914 DSCN0917 DSCN0918 DSCN0919 DSCN0920