49 χρόνια από την εξέγερση της 17 Νοέμβρη 1973

Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία!

Το σύνθημα που έγινε σύμβολο των αγώνων για ελευθερία και αυτοδιάθεση. Οι τρεις πυλώνες μιας κοινωνίας που εξελίσσεται και δίνει χώρο στους νέους να διαμορφώσουν τις συνθήκες της ζωής τους. Η φράση με τα τρία πανανθρώπινα δικαιώματα που εξακολουθεί να εμπνέει και να παρακινεί τους ανθρώπους να ονειρεύονται ένα καλύτερο αύριο.

IMG 20221117 092322004

Ένα καλύτερο αύριο ονειρεύονται και οι μαθητές του Γενικού Λυκείου Σκοπέλου που συγκεντρώθηκαν για να τιμήσουν την 49η επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Με την φροντίδα των φιλολόγων του σχολείου, κυρίας Μωραι΅΅τη και κυρίας Πάσχου, ταξιδέψαμε πίσω στα γεγονότα που σημάδεψαν τη σκοτεινή εκείνη περίοδο αλλά και σηματοδότησαν μια νέα εποχή πολιτικής ωριμότητας και αντίδρασης στην αδικία και την αυθαιρεσία μιας αυταρχικής εξουσίας. Οι ταλαντούχοι μαθητές του λυκείου ομόρφυναν την εκδήλωση με μουσικές που επέλεξαν, έπαιξαν και τραγούδησαν οι ίδιοι.