Εκδηλώσεις

ΓΕΛ ΣΚΑΛΑΣ ΩΡΩΠΟΥ «Μίκης Θεοδωράκης»

Σήμερα, στο λύκειό μας αφιερώσαμε τις δύο πρώτες ώρες στην Ευρωπαϊκή Ημέρα των Γλωσσών, η οποία γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου, με σκοπό  την ευαισθητοποίηση του κοινού σχετικά με τη σημασία της εκμάθησης γλωσσών και την προστασία της γλωσσικής κληρονομιάς.

Μετά την ανάγνωση του δελτίου τύπου του Υπουργείου Παιδείας, έγινε σύντομη αναδρομή στα προγράμματα eTwinning του σχολείου μας από το 2012, στα βραβεία του σχολείου μας και στα οφέλη  που απέκτησαν οι συμμετέχοντες μαθητές και οι εκπαιδευτικοί, σε σχέση με την πολυγλωσσία και την πολυπολιτισμικότητα. Προβλήθηκαν τα βίντεο των τελευταίων ανταλλαγών ταξιδιού μας και δόθηκαν ειδικά βραβεία στους μαθητές για την εξαιρετική συνεισφορά τους στα έργα eTwinning των τελευταίων δύο ετών.

Θεωρούμε ότι αυτά τα προγράμματα, όπου όλοι οι συμμετέχοντες χρησιμοποιούν την αγγλική γλώσσα ως Lingua Franca, αντικατοπτρίζουν την ουσία του σημερινού εορτασμού.

Επιπλέον, παρουσιάστηκε στους μαθητές της Α και Β τάξης, το νέο μας Πρόγραμμα eTwinning, «Eliminate your Carbon footprint: Reduce, Reuse, Recycle!» Μια άλλη γόνιμη συνεργασία πρόκειται να ξεκινήσει!

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα,  στην σελίδα eTwinning.

———————————————————————————————————————————————————

Συναυλία

Χορωδίας ΕΡΤ

Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου

Μουσική Διεύθυνση:

Αθανασία Κυριακίδου

Συνοδεία στο πιάνο:

Θάνος Μαργέτης

Γενικό Λύκειο Σκάλας Ωρωπού

«Μίκης Θεοδωράκης»

Αμφιθέατρο

—————————————————————————————————–

ΓΕΛ ΣΚΑΛΑΣ ΩΡΩΠΟΥ

«ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ»

Σας προσκαλούμε

στη γιορτή λήξης του σχολικού έτους 2017-18

και αποφοίτησης της Γ΄ Λυκείου

στην αυλή του σχολείου μας

Τρίτη 26 Ιουνίου 2018 και ώρα 20:30

Ο διευθυντής, οι υποδιευθυντές

Ο σύλλογος διδασκόντων

Ο σύλλογος γονέων

και οι μαθητές του ΓΕΛ Σκάλας Ωρωπού

——————————————————————————————————–

Οι μαθητές μας λένε τα Κάλαντα!!!

————————————————————————————————————————————————————-

Εορτή Χριστουγέννων- Bazaar

Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2017, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, τραγουδήσαμε τα κάλαντα και άλλα Χριστουγεννιάτικα τραγούδια.  Συγχρόνως, στο κεντρικό χώλ λειτουργούσε bazaar με δημιουργίες, εδέσματα και καλλιτεχνήματα  μαθητών. Τα έσοδα θα διατεθούν για το ταξίδι των eTwinners στην Βόρειο Ιταλία, τον Μάρτιο 2018.

Ορχήστρα :

Επιμέλεια Προγράμματος & Εορτής: Λάκκη Κωνσταντίνα, Καθηγήτρια Αγγλικών

————————————————————————————————————————————————————-

Δεκέμβριος 2017

Μαθητές της Τρίτης Τάξης του Λυκείου μας προσέφεραν τρόφιμα στον εθελοντικό, μη κερδοσκοπικό οργανισμό μέριμνας και προστασίας μητέρας και παιδιού «Κιβωτός του κόσμου». Στο πλαίσιο αυτής της επίσκεψης έγινε ξενάγηση και αναλυτική ενημέρωση για τη δράση και  την προσφορά της «Κιβωτού».
Το Σχολείο συγχαίρει τους μαθητές  που ανέλαβαν και υλοποίησαν αυτή την πρωτοβουλία!