Στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών

πάθος

Σήμερα ήταν μια ξεχωριστή μέρα για το σχολείο μας.

Μια ομάδα τριάντα έξι μαθητών και τριών εκπαιδευτικών επισκέφτηκε το Α’ Εργαστήριο Παθολογικής Ανατομικής του ΕΚΠΑ.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε με τη βοήθεια του Καθηγητή Ανδρέα Βασιλόπουλου ο οποίος συνεργάζεται μαζί μας στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα DAYLIGTHING RIVERS, το οποίο έχει αναλάβει το σχολείο μας από πέρισυ.

Στο Εργαστήριο και στο Μουσείο μας ξενάγησαν ο Διευθυντής του Εργαστηρίου καθηγητής Ανδρέας Λάζαρης, ο καθηγητής Νίκος Καβατζάς και η κ. Ε. Κωνσταντινίδου.

Ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία που σπάνια έχουμε τη δυνατότητα να τη ζήσουμε.

Για μαθητές που θα δώσουν το μάθημα της Βιολογίας Ομάδας Προσανατολισμού είτε φέτος είτε του χρόνου η σημερινή εμπειρία θα αποδειχθεί εξαιρετικά χρήσιμη.

Το Α’ Εργαστήριο Παθολογικής Ανατομικής εξυπηρετεί κλινικές/ διαγνωστικές (παθολογοανατομικές και κυτταρολογικές εξετάσεις), ερευνητικές και εκπαιδευτικές ανάγκες, σχετικές με όλο το φάσμα του γνωστικού αντικειμένου της Σύγχρονης Παθολογικής Ανατομικής και Κυτταρολογίας, με ενσωμάτωση όλων των νέων μεθόδων και τεχνικών της Μοριακής Βιολογίας, της Βιοτεχνολογίας και της Βιοπληροφορικής.

Προωθεί δε παράλληλα την ανάπτυξη της σύγχρονης βασικής και εφαρμοσμένης βιοϊατρικής έρευνας.

Ο κ. Ανδρέας Λάζαρης μύησε τα παιδιά στον μυστηριώδη κόσμο των καρκινικών κυττάρων.

Όροι όπως φλεγμονή, εξαλλαγή, διήθηση, μετάσταση, λέμφος, μονοπύρηνα, επιθηλιακά κύτταρα, λέμφωμα, σάρκωμα απόκτησαν περιεχόμενο.

Μας παρουσίασε παρασκευάσματα από βιοψίες ιστών ασθενών που υπέστησαν οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου ή καρκίνο του παχέος εντέρου.

Μας έδειξε φυσιολογικές τομές και τομές παθολογικών καταστάσεων.

Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης ρώταγε τους μαθητές να του εντοπίσουν τα είδη των κυττάρων και των ιστών.

Η αλήθεια είναι πως οι μαθητές ανταποκρίθηκαν πολύ καλύτερα από ότι θα περίμενε κανείς.

Αυτό αποδεικνύει περίτρανα πως οι μαθητές μας είναι ικανοί για μεγάλα πράγματα αρκεί να τους δοθούν κίνητρα και παραστάσεις που να τους κινητοποιήσουν στην αναζήτηση της γνώσης.

Ακολούθησε ο Καθητητής κ. Νίκος Καβατζάς που παρουσίασε την ιστορία και τις δραστηριότητες του Α’ Εργαστηρίου Παθολογικής Ανατομικής του ΕΚΠΑ.

Το Β’ Εργαστήριο βρίσκεται στο ΑΤΤΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.

Η ιστορία του Εργαστηρίου ξεκινά από το 1850 με πρώτο Διευθυντή τον Καθηγητή Θεόδωρο Αφεντούλη από τον Πειραιά.

Η σχέση του Εργαστηρίου με τα Πανεπιστήμια της Βιέννης και του Βερολίνου ήταν ιδιαίτερα στενή και αρκετά από τα εκθέματα του Μουσείου προέρχονται από τις δύο αυτές χώρες.

Μάλιστα σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο του Βερολίνου θα προχωρήσουν μέσα στο 2019 σε κοινή έκδοση μεγάλου λευκώματος με τα εκθέματα των Μουσείων Παθολογοανατομίας των δύο Πανεπιστημίων.

Ο  Καθητητής κ. Νίκος Καβατζάς παρουσίασε ορισμένα από τα εκθέματα του Μουσείου.

Παρουσίασε την περίπτωση ασθενούς που παρουσιάστηκε με μια πολύ σοβαρή διαταραχή με μαύρια ούρα.

Το μαύρο χρώμα των ούρων οφειλόταν στην παρουσία μελανίνης.

Η παθογική αιτία για την διαταραχή αυτή ήταν καρκίνος του ήπατος (μετάσταση) που είχε ξεκινήσει σαν καρκίνος του δέρματος (μελάνωμα).

Ακολούθησε ένα σπάνιο δείγμα ενός ατόμου που κατέληξε κατά τη διάρκεια της κατοχής.

Ο άνθρωπος αυτός ήπιε γάλα.

Στη συνέχεια αποκοιμήθηκε στη σκιά ενός δέντρου.

Η μυρωδιά του γάλατος προσέλκυσε δύο φίδια που εισχώρησαν μέσα στο σώμα του άτυχου ανθρώπου, ο οποίος κατέληξε άδοξα

Μας μίλησε για τους σπίλους (“ελιές” του δέρματος), για το μελάνωμα και τις απαραίτητες προφυλάξεις που πρέπει να παίρνουμε, για τον καρκίνο του πενύμονα και την αναγκαιότητα άμεσης διακοπής του καπνίσματος για τους καπνιστές.

Κροσσωτό αναπνευστικό επιθήλιο, πλακώδες επιθήλιο, κυψελίδες, βρόγχοι, αεραγωγός.

Η τρίωρη παρουσίαση έκλεισε με την Καθηγήτρια Ε. Κωνσταντινίδου που μίλησε για τις χρωμοσωμικές ανωμαλίες και τις συγγενείς ανωμαλίες κατά τη διάρκεια της κύησης.

Μας παρουσίασε τα έμβρυα που προέρχονται από τον 19ο αιώνα με συγγενείς ανωμαλίες.

Ανάμεσά τους η ανεγκεφαλία, η υδροκεφαλία, τα σιαμαία.

Ένας άλλος κόσμος, πολύ σκληρός.

Λάθη της Φύσης, λάθη της Ζωής.

Σήμερα ελάχιστα τέτοια έμβρυα φτάνουν να μεγαλώσουν σε τέτοιο βαθμό τουλάχιστον στην Ευρώπη.

Η αμνιοπαρακέντηση, η λήψη χοριακών λαχνών, τα υπερηχογραφήματα και άλλες τεχνικές συμβάλλουν στη διακοπή τέτοιων κυήσεων.

Πολλές σκέψεις, πολλές απορίες.

Ήταν μια διαφορετική μέρα.

Ένα παράθυρο στη γνώση και στα μυστήρια της ζωής.

Ευχαριστούμε θερμά το Α’ Εργαστήριο Παθολογικής Ανατομικής του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ).

Ευχαριστούμε θερμά τους Καθηγητές Ανδρέα Λάζαρη,   Νίκο Καβατζά και Ε. Κωνσταντινίδου.

Ευχαριστούμε θερμά τον Καθηγητή Ανδρέα Βασιλόπουλο.

Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές του σχολείου μας για την άψογη παρουσία τους.

Ευχόμαστε ολόψυχα όσοι πραγματικά το επιθυμούν να καταφέρουν να περάσουν στην Ιατρική Σχολή.

Ευχόμαστε σε όλους τους μαθητές να πραγματοποιήσουν τα όνειρά τους.

Η ζωή είναι ένας μεγάλος δρόμος και η Ιθάκη είναι πολύ μακριά ….

~ από 1ο ΓΕΛ ΡΑΦΗΝΑΣ στις 21 Φεβρουαρίου, 2019 . Με ετικέτα: , , ,