Ο φιλόλογος  Βασίλης  Μπετσάκος  επισκέφτηκε την  Παρασκευή  7  Φεβρουαρίου  2020 το  ΓΕΛ  Πολυγύρου. Οι  μαθητές  της  Γ’  τάξης  της  Ομάδας  Προσανατολισμού  Ανθρωπιστικών  Σπουδών  επί  2,5 ολόκληρες  ώρες  χωρίς  διάλειμμα είχαν  τη  μοναδική  ευκαιρία  να  συμμετέχουν  σε  μια  βιωματική  διδασκαλία  με  καθοδηγητή  έναν   καταξιωμένο  δάσκαλο  και  Αριστοτελιστή, μέλος  της  συγγραφικής  ομάδας του  σχολικού  τους εγχειριδίου ‘’ΑΡΧΑΙΑ  ΕΛΛΗΝΙΚΑ,ΦΑΚΕΛΟΣ ΥΛΙΚΟΥ   Γ’  ΓΕΝΙΚΟΥ  ΛΥΚΕΙΟΥ’’.

Πιο  συγκεκριμένα, προσέγγισαν  από  κοινού  την  επιστήμη  της  Ηθικής μέσα  από  το  έργο  του  Σταγειρίτη  φιλοσόφου ‘’Ηθικά  Νικομάχεια’’, κατανοώντας  την  έννοια  της  αριστοτελικής  αρετής  που  ταυτίζεται  με  το  Ανώτατο  αγαθό, το  ‘’τέλος’’, την  ευδαιμονία. Ο  Β. Μπετσάκος  τους  βοήθησε  με  τον  μοναδικό  του  τρόπο  να  αντιληφθούν  ότι  ο  Αριστοτέλης  δεν  ανάγει  το  κακό  στα  πάθη, δεν  ενοχοποιεί  την  ανθρώπινη  φύση. Είμαστε  άνθρωποι και  θα  θυμώσουμε και  θα  μισήσουμε και  θα  συμπονέσουμε  και  θα  ζηλέψουμε, αρκεί  να  το  κάνουμε  με  τον  σωστό  τρόπο  που  είναι  ο  τρόπος  του  μέσου  ανάμεσα  στα  άκρα  της  υπερβολής  και  της  έλλειψης.

Στη  συνέχεια, συνομίλησε  με τους  μαθητές  και  απάντησε  σε  όλες  τις  απορίες  τους  σχετικά  με  το περιεχόμενο  του  σχολικού  τους  βιβλίου το  οποίο  διδάσκεται  για  πρώτη  φορά το  διδακτικό  έτος  2019-2020, τις  ερωτήσεις  που  τους  δυσκολεύουν  περισσότερο  καθώς  και  τη  διατύπωση  των  θεμάτων στις  Πανελλήνιες  Εξετάσεις. Με  χαμόγελο  ως  το  τέλος δεν  αρνήθηκε  να  διαφωτίσει  ακόμα  και  τους  πιο  ‘’απαιτητικούς’’ μαθητές.

Ευχαριστώ  από  καρδιάς  τον  εκλεκτό  συνάδερφο  και  αληθινό  φίλο, Βασίλη  Μπετσάκο, για  την  πρόθυμη  ανταπόκρισή  του  στην  πρόσκληση  να  διδάξει  και  να συνομιλήσει  με  τους  μαθητές  μας. Τον  ευχαριστώ που  μέσα  στο  εξαιρετικά  φορτωμένο ημερήσιο  πρόγραμμά  του  αφιέρωσε  ένα  ολόκληρο  πρωινό  για  εμάς.

Επίσης, ευχαριστώ τη Διευθύντρια  του  σχολείου, κα  Δ. Ρηγοπούλου, για  τη  συμβολή  της  στην  πραγματοποίηση  της  παραπάνω  εκπαιδευτικής  δραστηριότητας καθώς  και  τους  συναδέρφους   Οδ. Κάκο, Λ. Λαλιώτη  και  Αμ.  Φρόνη  για  τη  διευκόλυνση  του  ωρολόγιου  προγράμματος  την  Παρασκευή  7 Φεβρουαρίου.

Τέλος, ξεχωριστές  ευχαριστίες  στους   μαθητές  μου  που  με  το  ενδιαφέρον, τη  φιλομάθεια  και  τις  εύστοχες  κατά  κοινή  ομολογία  ερωτήσεις  τους  επιβεβαίωσαν  για  άλλη  μια  φορά  τη διαχρονικότητα  ενός  οικουμενικού  και  ασύνορου  φιλοσόφου, του  Αριστοτέλη.

Μαρία  Καραμπατάκη

Φιλόλογος

Βιογραφικό Σημείωμα Βασίλη Μπετσάκου

Ο Βασίλειος Μπετσάκος μεγάλωσε στην Κοζάνη και ζει στη Θεσσαλονίκη. Σπούδασε Κλασική Φιλολογία στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, του οποίου είναι διδάκτορας στην Ιστορία της Φιλοσοφίας.

Εργάζεται στη Μέση Εκπαίδευση ως φιλόλογος καθηγητής στο 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης. Από το 2016 διδάσκει στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (ΕΑΠ) τις Θεματικές Ενότητες «Ελληνική και Βυζαντινή Φιλολογία» και «Ελληνική Φιλοσοφία». Επί σειρά ετών (2005-2015) δίδαξε σε τέσσερα διαφορετικά Τμήματα του ΑΠΘ τα μαθήματα «Αρχαία Ελληνική Γλώσσα», «Αρχαία Ελληνική Φιλολογία», «Μεσαιωνική Φιλολογία» και «Αριστοτελική Φιλοσοφία». Στον πυρήνα των επιστημονικών του ενδιαφερόντων βρίσκεται η φιλοσοφική διδασκαλία του Αριστοτέλη (και η πρόσληψή της στην ελληνική Ανατολή).

Από τις εκδόσεις Ἁρμὸς κυκλοφορούν οι μελέτες του: «Στάσις Ἀεικίνητος. Η ανακαίνιση της αριστοτελικής κινήσεως στη θεολογία Μαξίμου του Ομολογητού». «Ψυχή άρα Ζωή. Ο αποφατικός χαρακτήρας της αριστοτελικής θεωρίας της ψυχής». Επίσης η τριλογία: α) Αριστοτέλης, β) Αριστοτέλους Περίπατοι, γ) Τέλος Ἄριστον. Από τις εκδόσεις Ζήτρος κυκλοφορεί τρίτομη εργασία του στα Φυσικὰ του Αριστοτέλη (Εισαγωγή– Μετάφραση–Σχόλια), καθώς και υπομνηματισμένες μεταφράσεις των αριστοτελικών πραγματειών Ἠθικὰ Εὐδήμια και Ἠθικὰ Μεγάλα. Έχει, ακόμη, δημοσιεύσει άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά και έχει συμμετάσχει με ανακοινώσεις του σε πολλά Συνέδρια, Διεθνή και Πανελλήνια.

Ο Βασίλειος Μπετσάκος συμμετείχε, ως εξωτερικός εμπειρογνώμων του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ), στη συγγραφική ομάδα του Φακέλου Υλικού, του βασικού σχολικού εγχειριδίου για το μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών της Γ’ Λυκείου. Υπό την ιδιότητα του εμπειρογνώμονα συνεργάστηκε στην τελευταία (2019) αναμόρφωση του Αναλυτικού Προγράμματος των Αρχαίων Ελληνικών. Συμμετείχε, επίσης, στην εκπόνηση των Αναλυτικών Προγραμμάτων για τα Αρχαία Ελληνικά στο Λύκειο που δημοσιεύτηκαν το 2015, όπως και στη σύνταξη του αντίστοιχου Εκπαιδευτικού Υλικού. Στο πλαίσιο αυτό πήρε μέρος ως εισηγητής σε ποικίλες επιμορφωτικές δράσεις στην Ελλάδα και την Κύπρο.