“Θέλω να ξέρω πως είναι.” …
“Θέλω να ξέρω πως είναι να ζεις σε μια χώρα ελεύθερη, που αποκλείει εμένα”

Σε ένα ισχυρό βίντεο, μαθητές και καθηγητές, από το λύκειο William S. Hart Union l στο Newhall, της Καλιφόρνια, εκφράζουν τις προσδοκίες για μια χώρα στην οποία “ θέλουν να ζουν”. Ένα έθνος ισότητας και ανεκτικότητας όπου “η αγάπη επαναπροσδιορίζεται”.
Σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά, το βίντεο αναφέρεται σε θέματα αυτοαποδοχής και εκφοβισμού για τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων και τα δικαιώματά τους στην κοινωνία και τη νομοθεσία.
O Yezak περιγράφει την αποστολή του ντοκιμαντέρ, δηλώνοντας: “Δεν είμαι δεύτερης κατηγορίας πολίτης. Δεν είσαι δεύτερης κατηγορίας πολίτης. Αυτή τη στιγμή, οι νόμοι λένε πως είμαστε. Ας το αλλάξουμε αυτό.”

Οι μαθητές με το πρόσταγμά τους απαιτούν την αλλαγή με κατάργηση της νομοθεσίας για τους ομοφυλόφιλους και ζητούν ανοχή και αποδοχή, για έναν κόσμο χωρίς μίσος.

Αυτό που υποστηρίζουν είναι: “Αυτός είναι ο κόσμος που πρέπει να δημιουργήσουμε. Αυτές είναι οι ενέργειες που πρέπει να κάνουμε”.

πηγή:http://24wro.blogspot.com/