Ενημέρωση μαθητών/τριών για περιβαλλοντικά ζητήματα (κυρίως ανακύκλωσης)

Την Τετάρτη 16 Νοεμβρίου 2022 την 7η ώρα, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Λυκείου, με ενδιαφέρον παρακολούθησαν την ενημερωτική ομιλία της κας Άννας Μπάκα, υπεύθυνης επικοινωνίας της περιβαλλοντικής εκστρατείας «Πράσινη Μυτιλήνη». Στόχος αυτής της εκστρατείας είναι η πραγματοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων εκμάθησης σχετικών με περιβαλλοντικά ζητήματα (κυρίως ανακύκλωσης) με σύγχρονες μεθόδους, τα οποία απευθύνονται σε μαθητές/τριες και μέσω διαλέξεων, σεμιναρίων και εκπαιδευτικών εκδρομών πραγματοποιούνται εκπαιδευτικές περιβαλλοντικές δράσεις.

Στην παραπάνω πρώτη διάλεξη οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τρόπους ανακύκλωσης αποκλειστικά για πλαστικά μπουκάλια σε χώρους σχολείων, και πως με ειδικά μηχανήματα μπορούν να μετατρέψουν μικροέπιπλα και μικροαντικείμενα σε χρήσιμα αντικείμενα της καθημερινής τους ζωής.

img1 3 img2 3 img3 2

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykpeirm/2022/11/17/enimerosi-mathiton-trion-gia-perivallontika-zitimata-kyrios-anakyklosis/